Zoox od Amazonu ukázal kompaktný robotaxík s obrovskou batériou

ZDROJ | Zoox

Pred zhruba šiestimi mesiacmi spoločnosť Amazon kúpila startup Zoox, vyvíjajúci autonómne autá a teraz je na svete prvé autonómne vozidlo tejto značky. Namiesto úprav klasického auta je robotický taxík Zoox priamo skonštruovaný na autonómne jazdy v hustej mestskej doprave.

S dĺžkou len 3,63 metra patrí k najmenším vozidlám na trhu, napriek tomu sa v kabíne pohodlne usadia štyria pasažieri. Sedenie je riešené na dvoch proti sebe umiestnených  laviciach a keďže v interiéri nie je volant, ani ďalšie systémy na manuálne riadenie, miesta je dostatok.

Pozrite siTesla ide do autonómnych taxíkov. Bude konkurenciou pre Uber, aj Waymo

Vozidlo Zoox má perfektnú manévrovaciu schopnosť vďaka pohonu všetkých štyroch kolies, ale najmä kvôli schopnosti jazdy v oboch smeroch. Preto sa pri vracaní nepotrebuje otáčať, ani cúvať.

ZDROJ | Zoox

Napriek kompaktnej veľkosti môže robotaxi dosiahnuť rýchlosť až 75 míľ/h (120 km/h) a vďaka napájaniu z obrovskej batérie s kapacitou až 133 kWh zvládne 16 hodín prevádzky na jedno nabitie. V praxi to umožní celodenné jazdenie bez potreby dobíjania a vynútených prestojov.

V tlačovej správe Zoox uvádza, že vozidlo obsahuje viac ako 100 bezpečnostných noviniek, ktoré sa v bežných automobiloch nevyskytujú, vrátane nového airbagového systému pre obojsmerne jazdiace vozidlá a sedadlá obklopujúce cestujúcich, pričom dosahuje päťhviezdičkovú úroveň bezpečnostnej ochrany pre všetky štyri sedadlá.

Pozrite siAutoX má autonómne taxíky v čínskych uliciach

Vozidlá využívajú jedinečnú konfiguráciu snímačov, kamier, radaru a systému LIDAR na získanie bezkonkurenčného 270-stupňového zorného poľa na všetkých štyroch rohoch vozidla, eliminujúcu slepé uhly. To umožňuje vozidlu dôsledne sledovať predmety v jeho okolí, chodcov, cyklistov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

ZDROJ | Zoox

Zoox tvrdí, že už testuje svoje nové robotické taxíky v Las Vegas, v San Franciscu a Foster City v Kalifornii, aj keď zrejme zatiaľ bežných pasažierov nevozí. (Kalifornia však potrebnú legislatívu pre autonómne taxíky už pripravila.) Podľa agentúry Bloomberg plánuje spoločnosť spustiť taxi službu založenú na aplikáciách v duchu Uber a Lyft, firma však uviedla, že štart komerčných služieb príde až po roku 2021.

ZdrojEngadget,Electrek

Komentáre k článku