Zoom má problémy s bezpečnosťou, aké sú jeho alternatívy?

ZDROJ | Harry Cunningham

Masívny prechod firiem a škôl do online priestoru odhalil v službe Zoom závažné bezpečnostné nedostatky. To vyústilo až do zákazu používania tejto služby viacerými vládami a spoločnosťami. Aké sú teda jeho bezplatné alternatívy?

Zoom si získal v posledných karanténnych týždňoch mnoho fanúšikov po celom svete najmä vďaka možnosti jednoduchej organizácie online stretnutí, ako aj vďaka jeho bezplatnej dostupnosti s miernymi obmedzeniami. Pri jeho zabezpečení sa však začalo postupne objavovať čoraz viac otáznikov.

Inštalačný balík aplikácie získaval v systémoch počítačov neprimerané administratívne práva, aplikácia smerovala niektoré používateľské dáta na čínske servery a servery spoločnosti Facebook a záškodníci vstupovali do pracovných porád a online vyučovacích hodín vďaka nedostatočnému zabezpečeniu živých schôdzí.

ZDROJ | Paul Hanaoka

To je len špička ľadovca problémov, pre ktoré Zoom dostal červenú v spoločnostiach Google, SpaceX, NASA a v správe mesta New York, v senáte Spojených štátov, obranných silách Austrálie a napokon aj v celej štátnej správe Taiwanu. Na aké služby sa teda obrátiť?

Najlepšie bezplatné alternatívy

Firmy a školy využívajúce balíky G Suite a Office 365 sa môžu bez problémov obrátiť na služby Google Meet a Microsoft Teams, no tieto platené riešenia nemusia vyhovovať každému. Pokiaľ ste menšia firma alebo iba skupina jednotlivcov, využiť môžete niektorú z týchto služieb.

Discord

Hráčom dobre známa aplikácia Discord je v mnohých smeroch podobná pracovnej aplikácii Slack. Aj keď je určená primárne pre komunikáciu popri hraní hier, vďaka dostupnosti šifrovaných četov, hovorov a videohovorov sa hodí aj na bežnú skupinovú konverzáciu. Komunikáciu s rôznymi skupinami ľudí si môžete rozdeliť do viacerých serverov a v rámci nich vytvoriť samostatné komunikačné kanály, resp. miestnosti. V súčasnosti sa pritom cez Discord môže k hovoru pripojiť až 50 účastníkov naraz.

ZDROJ | Discord

Facebook Messenger

Sociálna sieť, na ktorej sú už takmer všetci. Voľbou tejto aplikácie máte istotu, že ju vie používať každý a väčšina ju má už aj vo svojom smartfóne, tablete alebo aj počítači. Do skupinových hovorov sa pritom v Messengeri môže zapojiť až 50 účastníkov naraz.

ZDROJ | Facebook

Google Hangouts

Pre firmy určená služba Google Meet má svoju bezplatnú alternatívu. Google Hangouts vám umožní aj cez web zorganizovať videohovory až pre 25 účastníkov, ktorí pre pripojenie budú potrebovať iba účet Google. Samozrejmosťou je možnosť odoslania pozvánky cez link, ako aj možnosť zdieľania obrazovky s ostatnými účastníkmi hovoru.

Group FaceTime

Ak máte šťastie a všetci účastníci, s ktorými sa chcete stretnúť online, vlastnia novší počítač, tablet alebo smartfón od Apple, siahnuť môžete priamo po riešení FaceTime. Od aktualizácie iOS 12.1.4 je totiž súčasťou tohto operačného systému aj funkcia Group FaceTime, ktorá vám umožní prizvať do jedného videhovoru až 32 účastníkov. V prípade počítačov Mac je podmienkou aktualizácia systému na verziu macOS Mojave 10.14.3 alebo novší.

ZDROJ | Apple

Skype

Kedysi najpopulárnejšia aplikácia pre volanie cez internet v posledných rokoch upadla mierne do zabudnutia, čo je však škoda. Microsoft totiž popri vývoji riešenia Teams ďalej vylepšoval aj Skype určený najmä pre súkromnú komunikáciu a nedávno do nej pridal aj funkciu Meet Now. Tá vám umožní cez Skype zorganizovať online stretnutie odoslaním odkazu, vďaka čomu sa k stretnutiu budú môcť pripojiť aj tí, ktorí nemajú nainštalovaný Skype.

ZDROJ | Skype

WhatsApp

Priama alternatíva k aplikácii Facebook Messenger sa v prípade videohovorov hodí skôr pre hovory s priateľmi. Ak si však už s vašou rodinou a priateľmi aj tak píšete primárne cez WhatsApp a neprekáža vám limit pre maximálne štyroch účastníkov vo videhovore, WhatsApp vám môže pre online stretnutia poslúžiť perfektne.

ZDROJ | WhatsApp

ZdrojNew York Magazine,TechRepublic

Komentáre k článku