Zoom dostáva end-to-end šifrovanie, ktoré však odstaví niektoré funkcie

ZDROJ | Zoom

Pod rastúcu popularitu platformy Zoom počas prvej vlny pandémie koronavírusu sa podpísali aj viaceré bezpečnostné problémy. Zoom ich postupne zapláta a najnovšie používateľom ponúkne už aj dlho žiadané koncové šifrovanie celej komunikácie od odosielateľa ku všetkým prijímateľom.

Zoom začal tento týždeň používateľom po celom svete sprístupňovať end-to-end šifrovanie (E2EE). V praxi tak bude možné cez Zoom organizovať videohovory a konferencie, v rámci ktorých budú dáta posielaní medzi všetkými účastníkmi kompletne šifrované.

End-to-end šifrovanie si však musia aktivovať všetci účastníci hovoru, následne sa v ľavom hornom rohu okna účastníkom zobrazí zelený štít. Šifrovanie je aktuálne dostupné v desktopovej aplikácii, aplikácii pre Android a cez web v rámci funkcie Zoom Rooms. V prípade aktualizácie verzie pre iOS sa ešte stále čaká na schválenie zo strany Apple.

ZDROJ | Zoom

Za normálnych okolností servery služby Zoom vygenerujú šifrovanie kľúče, ktoré sú následne odoslané všetkým účastníkom hovoru po ich pripojení. V prípade end-to-end šifrovania má generovanie šifrovacích kľúčov na starosti hostiteľ, ktorý musí kľúče účastníkom rozdistribuovať.

ZDROJ | Zoom

Aktiváciou šifrovania sa vzhľadom na jeho fungovanie dezaktivujú niektoré funkcie, ako napríklad možnosť vstúpenia do miestnosti ešte pred hostiteľom, ale aj cloudové nahrávanie, streaming, živý prepis hovoru, oddychové miestnosti, hlasovania, reakcie a súkromné čety 1:1.

ZDROJ | Zoom

Novinka bude počas najbližšieho mesiaca v testovacej prevádzke, počas ktorej bude možné spoločnosti odosielať názory a pripomienky k fungovaniu šifrovania. Šifrovanie je zatiaľ potrebné aktivovať v nastaveniach účtu.

ZdrojZoom

Komentáre k článku