Zoner Photo Studio X dostáva jarnú aktualizáciu

ZDROJ | Zoner

Populárny český program pre spracovanie fotografií, Zoner Photo Studio X, dostáva prvú tohtoročnú aktualizáciu. Tá prináša zrýchlenie práce s RAW súbormi, ale aj pohodlnejšie pracovanie s kombináciou RAW+JPEG. Nové sú aj vylepšenia pre video editor a umelú inteligenciu.

ZDROJ | Zoner

Zoner Photo Studio X s jarnou aktualizáciou prichádza s vylepšenou možnosťou práce s RAW súbormi vďaka tzv. Šikovným RAW. Podľa tvorcov ide o reakciu na potreby používateľov a vynovený Zoner sa prispôsobuje ich štýlu práce. Rýchle náhľady po novom umožnia fotografom bez dlhého čakania roztriediť väčšie množstvo súborov. 

„S pomocou Šikovných RAW súborov fotografi ušetria čas pri práci s RAWom v module Vyvolať. Skončí zdĺhavé a stresujúce čakanie na načítanie RAW – teraz sa s ním dá pracovať hneď. Každý užívateľ má navyše možnosť prednačítania RAW súborov, nastaviť podľa svojho obvyklého workflow, a to pre každú zložku v katalógu zvlášť, čo predtým nebolo možné,” hovorí produktový manažér Zoner Photo Studia Jan Kupčík.

ZDROJ | Zoner

 

V jarnej aktualizácii Zoner Photo Studia X sa bude vraj pracovať oveľa efektívnejšie aj tým, ktorí pri fotení používajú kombináciu RAW+JPEG. Okrem globálneho nastavenia možno teraz zoskupovanie ovplyvniť tiež u každého páru samostatne, v správcovi aj v module Vyvolať. Pri úpravách vo Vyvolať je možné navyše kopírovať a presúvať úpravy medzi RAW a JPEG súbormi.

S pomocou umelej inteligencie ZPS X rozpozná tváre na fotke a umožňuje upraviť ich jednotlivé rysy. Odpadnúť tak má zdĺhavá práca s jednotlivými výbermi. Posunom jazdca môžete podrobne meniť 20 rysov tváre rozdelených do 4 kategórií: Tvar tváre, oči, nos, ústa, a tiež i pravé aj ľavé oko samostatne. Na jednej fotke dokáže program detekovať aj rozmazať viac tvárí naraz. 

https://player.vimeo.com/video/327699395

Po novom sú Deformačné nástroje v menu nástrojov viac na očiach a ich širokú paletu doplnil nástroj pre Vyhladenie zmien. Umožňuje zjemniť jednotlivé deformácie a dosiahnuť tak prirodzeného vzhľadu.

Novinkami sú aj nástroje na spomalenie alebo zrýchlenie videa. Potešiť má aj prevrátenie videa.

https://player.vimeo.com/video/327688911
https://player.vimeo.com/video/327702545

 

 

Medzi drobné novinky patrí aj Drag and drop pridávanie zložky do katalógu. Používatelia vraj už nemusia vkladať zložku len cez Možnosti katalógu. Novinkou je i priame ukladanie v module Vyvolať: ZPS X tak spája výhody deštruktívneho a nedeštruktívneho prístupu. Používateľ má získať aj možnosť zmien vykonaných v module Vyvolať zapísať priamo do fotky. Fotku nie je potrebné ďalej exportovať.

https://player.vimeo.com/video/327937905

Nový nástroj anonymizácia umožňuje hromadne rozmazať tváre na fotografii. Tie program automaticky detekuje vďaka umelej inteligencii.

Indexové výtlačky majú byť po novom až 12× rýchlejšie: Náhľady sa zobrazia aj pri veľkom počte fotiek takmer okamžite. Pri prvom spustení vykoná Zoner Photo Studio X reindexáciu katalógu, dáva ale užívateľom možnosť tento proces kedykoľvek prerušiť a spustiť ho neskôr.

„Používateľom, ktorým už vypršala skúšobná lehota, dávame teraz možnosť otestovať nové funkcie po dobu až 15 dní, namiesto štandardných 10 dní,” doplňuje riaditeľ softvérovej divízie Michal Prouza. 

ZdrojZoner TS

Komentáre k článku