Zoner Photo Studio 15 prináša opäť množstvo noviniek a hlavne jednoduchosť

Zoner Photo Studio 15 je pokračovateľov úspešného programu Photo Studio 14 zo susedných Čiech, konkrétne z blízkeho Brna. Už program ZPS 14 priniesol dôležité inovácie, ktoré z programu spravili najpredávanejšiu verziu. Čo ale prináša jeho ďalšia verzia? Tvorcovia nezaspali na vavrínoch a hoci za rok zaznamenali viac ako 1,5 milióna nových používateľov, 15. verzia sľubuje ešte viac, takže možno opäť prekoná svojho predchodcu.

 Zoner Photo Studio 15 

Podľa výrobcu Zoner Photo Studio pridáva do svojej pätnástej verzie nástroje na stiahnutie, správu, editáciu a zdieľanie fotografií. Prináša zmeny, ktoré uľahčia a urýchlia prácu s fotografiami, nové kreatívne funkcie a zrýchlenie systému. V neposlednom rade sa zameriava na bezpečnosť fotografií – ich zálohu. Vďaka novému modulu Import by sa malo zrýchliť a zjednodušiť importovanie fotografií z akéhokoľvek zariadenia (foťák, USB kľúč, kamera…). Stačí raz nastaviť tento modul a fotografie sa pri ďalšom pripojení zariadenia skopírujú do zložiek presne podľa používateľa. Už žiadny neporiadok vo fotoalbume!

 Zoner Photo Studio 15

Novinkou oproti 14. verzii je aj tzv. Synchronizácia a Záloha originálu. Synchronizovať úložisko je možné jednostranne alebo obojstranne, podľa vašich preferencií. Vďaka tomu odpadá nutnosť používať špecializované programy na zálohovanie. Funkcia Záloha originálu uchováva originál všetkých fotografií, ktoré akýmkoľvek spôsobom pozmeníte. Nie je potrebné mať strach z akýchkoľvek úprav a odpadá nutnosť uložiť si pre istotu pred editáciou kópiu celej zložky. K pôvodným snímkam sa dá vždy ľahko a rýchlo vrátiť. Zároveň máte plnú kontrolu nad zálohami, môže si nastaviť, kam sa budú ukladať a vidíte priamo v programe veľkosť, ktorú zaberajú na disku.

 Zoner Photo Studio 15

Modul Správca obsahuje po novom Rýchle vyhľadávanie. Akúkoľvek fotku možno nájsť za niekoľko sekúnd, stačí zadať hľadané kritéria – hľadať sa nemusia len kľúčové slová, filtrovať je možné podľa hodnotení snímky, jej farebnej značky alebo dokonca GPS súradníc. Keďže Vyhľadávanie pracuje na báze Katalógu sú výsledkom zobrazované prakticky okamžite.

 Zoner Photo Studio 15

Taktiež editor už na prvý pohľad prešiel značnými zmenami. Vpravo je teraz Panel rýchlych úprav, ktorý obsahuje histogram a najčastejšie používané funkcie – korekciu expozície, vyrovnanie bielej, úpravu farieb a tonálnu krivku. Tieto základné úpravy boli doteraz nepohodlne v hornom menu. Odpadá tak kopec klikania.

 Zoner Photo Studio 15

Na rovnakom mieste ako Rýchle úpravy je i Panel rýchlych filtrov. Ten obsahuje prednastavené kreatívne filtre, ktoré ozvláštnia každú fotografiu. Rýchle filtre si však môžete dopĺňať i sami o vlastné hromadné filtre a mať tak svoju komplexné nastavenie úprav vždy po ruke.

 Zoner Photo Studio 15

Nová funkcia Tilt-shift efekt umožňuje meniť hĺbku ostrosti vo fotografii. Nech už je cieľom napodobniť drahé svetelné objektívy alebo jednoducho vytvárať efekt miniatúry, oboje je v novom Zoner Photo Studiu možné. Navyše sa dá nastavenie funkcie Tilt-shift uložiť a použiť v rámci hromadnej úpravy, čo otvorí dvere kreativity všetkým, ktorí sa zamilovali do Tilt-shift časozberných videí.

 Zoner Photo Studio 15

Ani obľúbený Tone Mapping nezostal bez zmien, v Zoner Photo Studiu 15 pribudla nová, kontrastná metóda vytvárania HDR fotografií. Novinkou je využitie grafického procesoru na viaceré funkcie a práve Tone Mapping a Tilt-shift sú dve z nich.

 Zoner Photo Studio 15

Poslednou novou funkciou v Editore je Vkladanie tvarov. Geometrické tvary, popisy alebo napríklad aj komixové bubliny, s tým všetkým môže používateľ teraz v Zoner Photo Studiu pracovať a vytvoriť napríklad vlastnú vtipnú fotografiu alebo komix. V 15. verzii je možné vytvoriť i 3D fotografiu v nových formátoch: .MPO, .JPS alebo .PNS. Na 3D fotky zo Zoner Photo Studia 15 je zároveň možné sa pozerať aj bez okuliarov, napríklad na 3D televízore.

 Zoner Photo Studio 15

Zdieľanie na Facebooku, Flickr, Picase alebo Zonerame bolo samozrejmosťou už v predchádzajúcich verziách, teraz je však možná úprava fotky umiestnenej na Zonerame priamo z programu. Zmenilo sa zároveň i samotné webové rozhranie tejto on-line fotogalérie.

Pre neskúsených môže padnúť vhod nový Sprievodca programom. Sprievodca pomáha zorientovaniu sa v programe, správnemu ovládnutiu funkcií a nastavení Zoner Photo Studia. Panel, v ktorom je sprievodca umiestnený sa dá samozrejme minimalizovať a obsahuje zároveň ďalšiu novinku – formulár na podporu.

 Zoner Photo Studio 15

Zoner Photo Studio 15 prešlo taktiež malou, ale dôležitou úpravou vzhľadu – v základnom nastavení sa zobrazuje na celú obrazovku bez riadku titulu, čím dostávajú väčší priestor najmä fotky na výšku. Pre ortodoxných používateľov je vraj možné zobrazenie systémového riadku obnoviť v nastaveniach programu. Okrem vymenovaných funkcií pribudlo v Zoner Photo Studiu 15 veľké množstvo ďalších noviniek a vylepšení – od vylepšenia retušovacieho štetca po novú podporu skenerov.

 Zoner Photo Studio 15 

Zoner Photo Studio 15 PRO je v predaji za cenu 59 €, verzia HOME vás vyjde na 29 €, oželieť však budete musieť viacero funkcií. Tie základné a vyššie popisované však v HOME verzii nájdete. Samozrejmosťou sú zvýhodnenia pre doterajších používateľov, preto kliknite na web výrobcu a dozviete sa o ponuke pre vás viac.

 Zoner Photo Studio 15

Zdroj a foto: Zoner

Komentáre k článku