ZOH 2018 – otvárací ceremoniál sprevádzal hekerský útok aj polovičatý rekord

Zimné olympijské hry 2018 sa oficiálne začali včera otváracím ceremoniálom. Ten okrem množstva pyrotechniky priniesol aj nový svetový rekord či hekerský útok.

Zahájenie športovej slávnosti, ktorá sa koná každé štyri roky, sa konalo v hlavnom meste Južnej Kórei, Pchjongčchang. Štadión Pyeongchang Olympic Stadium, ktorý bol pre túto príležitosť špeciálne postavený má kapacitu 35 000 sedadiel a vláda ho postavila za 109 miliónov dolárov. Horšou správou ako finančné prostriedky naň vynaložené je jeho ďalšie využitie. Po štyroch razoch bude totiž pravdepodobne chátrať.

Pozrite siKde a ako sledovať ZOH 2018 v Pjongčangu?

Nad plytvaním zdrojov na týchto udalostiach by sa dali písať litánie. My sme ale technologický portál. Preto sme sa zamerali na nový rekord v počte dronov v oblakoch, ale aj hekerský útok, ktorý sa udial počas ceremónie.

Rekord mal vzniknúť priamo počas večerného ceremoniálu, Intel ale kvôli neznámym problémom, ktoré mali byť spojené s organizačnými zmenami, dronov nevypustil. 1 218 lietadielok vybavených LED svetlami, ktoré nový rekord stanovili, si tak diváci mohli pozrieť len na veľkej obrazovke. Samotné dielo ale bolo vytvorené už predtým. O ich súhru sa staral počítač a jeden pilot. Na dotvorenie atmosféry sa ale predsa len naživo objavilo aspoň 300 dronov.

https://youtu.be/eIk6j6dprnA

Druhou technologickou udalosťou, ktorá sprevádzala priebeh otváracích slávností bol hekerský útok. Útočníci podľa portálu Yonhap News napadli servery organizátorov ZOH 2018. To sa však našťastie odzrkadlilo len v poruche televízorov na tlačovej konferencii a páde oficiálnej webstránky Olympijských hier. Zatiaľ sa nevie, kto za útokmi stojí. Spomínajú sa ale Rusi, ktorí chcú týmto spôsobom bojovať proti faktu, že ich krajina sa nemôže hier zúčastniť pod vlastnou vlajkou.

ZdrojQuartz,Wired

Komentáre k článku