Zo Samsungov nebudú trčať fotoaparáty, výrobca vyvinul tenšie snímače

ZDROJ | Samsung

Samsung Galaxy Note20 je azda jeden z najväčších extrémov, kde vidieť trčať časť s fotoaparátmi do priestoru. Samsung si to zjavne uvedomil a vyvinul nové ISOCELL snímače, ktoré ponúkajú rovnaké rozlíšenie, ale sú tenšie. Výsledkom majú byť buď ešte tenšie smartfóny, alebo tenšie časti okolo fotoaparátov.

ZDROJ | Samsung

Nové ISOCELL snímače prídu hneď s niekoľkými rozlíšeniami pre širokú paletu smartfónov, resp. tabletov (a možno niekedy aj notebookov). Ich hlavnou prednosťou má byť tenší profil, vďaka čomu budú môcť byť fotoaparáty smartfónov ešte tenšie. Fotoaparát netvorí len snímač, ale aj objektív pred ním. Snímače ISOCELL 2.0 majú mať o 10% menší profil, no zároveň sú o 15% menšie čo sa týka plochy.

ZDROJ | Samsung

Dôvodom vyššej tenkosti snímačov je zmenšenie jednotlivých snímacích bodov. Kým doterajšie mali 0,8 μm, nové snímače majú veľkosť snímacieho bodu na úrovni 0,7 μm. Aby neutrpel finálny obraz, keďže platí čím väčší obrazový bod, tým viac svetla naň môže dopadnúť a tým lepší výsledok môže snímač zachytiť, výrobca do snímačov implementoval aj technológie ako ISOCELL PPlus a Smart-ISO.

Samsung predstavil celkovo 5 nových snímačov – 108 Mpx ISOCELL HM2, 64 Mpx ISOCELL GW3, 48 Mpx ISOCELL GM5, 43,7 Mpx ISOCELL GH1 a 32 Mpx ISOCELL JD1. Všetky (až na najnižší model) zvládajú 4K Ultra HD video pri 60, resp. až 120 fps. V prípade top snímača je zaujímavý vyšší pixel-binning, teda fotenie so skladaním pixlov. Kým bežne sa pri tomto druhu snímania skladajú pixle v matici 2×2, HM2 dokáže skladať pixle v matici 3×3, teda jeden výsledný pixel je tvorený z 9 pixlov.

Všetky nové snímače sa objavia na trhu ešte tento rok. Dostupné budú, samozrejme, pre výrobcov mobilných zariadení, nie bežných spotrebiteľov. Tí si ich budú môcť užiť až vo finálnych smartfónoch či tabletoch.

ZDROJ | Samsung

Neskôr ešte v tomto roku sa máme dočkať ďalších vylepšení v podobe ISOCELL 2.0, ktoré budú mať vylepšenú štruktúru stien snímačov s lepším získavvaním svetla pre jednotlivé pixle. Citlivosť týchto snímačov by mala byť ešte o 12% lepšia (v porovnaní s ISOCELL Plus).

ZdrojSamsung

Komentáre k článku