Zero Motorcycles: Dojazd 160 km? Žiadny problém

Áno, zásoby ropy sa postupne míňajú a benzínový pohon nahrádza postupne niektorý z alternatívnych, ktorý je v mnohých prípadoch práve elektrický. Elektromotor tak už nenájdeme iba v autách, ale aj v motocykloch. Po tom, ako sme vám nedávno predstavili elektrické skútre Evolve s výnimočným dojazdom, tu máme niečo čo prekoná aj týchto rekordmanov.

Zero Motorcycles 2012

Rovnako ako v prípade áut, ktoré na svoj pohon nepoužívajú bežný spaľovací motor ale elektromotor je aj v prípade motocyklov hlavným problémom dojazd. Ten sa ešte viac prejaví ak budete svoj motocykel používať v nie príliš prívetivých poveternostných podmienkach a v teréne náročnejšom ako bežné cesty do práce po asfaltových cestách. Práve z tohto dôvodu vznikla aj spoločnosť Zero Motorcycles, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou výkonných motocyklov na elektrický pohon, ktoré ponúknu dostatok výkonu a zábavy aj mimo bežných asfaltiek. Práve tento týždeň predstavila táto americká spoločnosť svoj nový modelový rad pre rok 2012. V štvorici nových modelov Zero DS, Zero S, Zero MX a Zero X si ten svoj nájde hádam každý a okrem nárastu výkonu sa budú môcť samozrejme pochváliť aj tým najdôležitejším faktorom, ktorým je zvýšený dojazd na jedno nabitie. Spoločnosť Zero Motorcycles uvádza, že niektoré z modelov pre budúci rok bez problémov prekonajú hranicu 100 míľ (160,9 km) a to je už viac ako vynikajúca hodnota.

Zero X

Aby ste si ale nemysleli, že táto firma z Kalifornie sa zamerala iba na dojazd, niektoré z nových modelov atakujú svojou maximálnou rýchlosťou hranicu 88 mph (141 km/h). Bez problémov sa teda s nimi môžete vybrať aj mimo mesta alebo na diaľnicu. Spoločnosť počas predstavenia nových modelov uviedla, že sa nejedná o koncepty ale v priebehu troch mesiacov, teda na začiatku roka 2012 si budú môcť americký záujemcovia tieto modely kúpiť u výhradných distribútorov tejto značky na americkom trhu. Nové motocykle Zero Motorcycles používajú novo vyvinuté energetické články Z-Force, ktoré si zachovajú svoju kapacitu po dobu 3 000 nabití, čo podľa výrobcu znamená viac ako 300 tisíc najazdených míľ (482 803 km). Model Zero S a Zero DS sú viacúčelovými motocyklami, ktoré sú k dispozícii s dvoma motormi o výkone 6 kW alebo 9 kW a dosiahnu na jedno nabitie hranicu 76 míľ (122 km), prípadne 114 míľ (183 km), pričom maximálnou rýchlosťou je 80 mph (). Nechýbajú v nich ani moderné technológie ako napríklad rekuperácia energie z bŕzd, ktorá umožní dobíjanie batérií aj počas jazdy z kopca alebo počas brzdenia.

Zero DS

Spoločnosť nezabudla ani na milovníkov poľných alebo iných nespevnených ciest a práve pre nich predstavila modely Zero X a Zero MX, pričom Zero X môžete použiť aj na bežných cestách ale model Zero MX je určený výhradne do terénu. Ponúka o 35% väčší výkon ako predchádzajúce modely tejto značky, samozrejme spolu s nárastom dojazdu na jedno nabitie. Ak by sa vám nové elektro motorky od spoločnosti Zero Motorcycles zapáčili budete si musieť prichystať trošku viac financií ako na bežné motocykle podobných výkonov. Ak si odmyslíte, že tieto zázraky s vysokým dojazdom sa budú predávať na americkom trhu za Zero S a DS s 9 kW motorom zaplatíte 13 995 USD. Ceny ostatných modelov sú ešte vyššie.

Zero Motorcycles

Foto: Zero Motorcycles

Komentáre k článku