Zephyr Apollo nám ukazuje, ako má vyzerať moderný gramofón

ZDROJ | Zephyr Apollo

Tvorcovia tohoto zariadenia tvrdia, že je to gramofón ďalšej generácie a posúva zážitok z počúvania vinylových platní na novú úroveň. Prináša hneď niekoľko revolučných funkcií.

ZDROJ | Zephyr Apollo

Na Kickstarteri sa objavil veľmi zaujímavý projekt gramofónu, ktorý si nárokuje samé výnimočné prívlastky. Gramofón vytvorili jeho aktívni používatelia, milovníci hudby s vlastným obchodom Vinylicious Records. Po rokoch počúvania problémov od svojich zákazníkov dali hlavy dokopy a teraz chcú pomocou crowdfundingu vdýchnuť život vlastnému gramofónu. Čo ponúka?l

ZDROJ | Zephyr Apollo

Prvoradým cieľom bolo samozrejme maximalizovať vernosť zvuku s použitím moderných technológií, ktoré dokážu preniesť úžasný zvuk z platní do uší poslucháčov. Zephyr Apollo je preto vybavený špičkovými funkciami, ktoré zvyšujú kvalitu hudby a ponúkajú komfort vďaka programovaniu prehrávania, ovládaním cez dotykový displej, či diaľkovému ovládaniu cez Bluetooth.

https://youtu.be/YSk-dehHMh4

Tento gramofón je prvým na trhu, ktorý poskytuje plne digitálne ovládanie prehrávania, má tri režimy. Prvý je automatický, vtedy sa na konci platne prenoska vráti na východiskový bod a gramofón sa vypne. Druhý režim je prehrávanie podľa vlastného výberu, používateľ si tu vytvorí na dotykovej obrazovke vlastný zoznam skladieb. Tretí je ručný (manuálny) režim, umožňuje ovládanie prenosky podľa potreby.

Zephyr Apollo používa tangenciálny (lineárny) spôsob prenášania zvuku z platne na prenosku (na obrázku vľavo). Štandardne sa zvuk sníma radiálnym spôsobom (vpravo), ten však nie je ideálny. Radiálny spôsob snímania zvuku v 90° ramena prenosky presne kopíruje spôsob, ktorým bol vinylový záznam vyrobený. To odstraňuje prenosové chyby a umožňuje výnimočnú kvalitu zvuku, ktorá sa vraj nedá porovnávať s tradičným radiálnym spôsobom prenosu zvuku.

ZDROJ | Zephyr Apollo

Keďže sa jedná o gramofón ďalšej generácie, nemôže chýbať diaľkové ovládanie pomocou Bluetooth. Vďaka aplikácii si ho môžete ovládať jednoducho cez svoj smartfón, cez iOS alebo Android.

Pozrite siPro-Ject Juke Box S2 – štýlový prírastok do rodiny all-in-one gramofónov

ZDROJ | Zephyr Apollo

V neposlednom rade je pre priaznivcov platní dôležitý aj dizajn. Zephyr Apollo ho dosiahol kombináciou ručne vyrábanej dýhovej konštrukcie s 10 mm eloxovaným horným panelom. Aby sa predišlo mechanickým poruchám ovládacích tlačidiel, tvorcovia tu použili 5-palcový dotykový displej so štvorjadrovým ARM procesorom.

ZDROJ | Zephyr Apollo

Jedinečný dizajn ramena nepotrebuje žiadne vyvažovanie a napriek tomu dokáže pracovať s každou prenoskou. Zariadenie má hmotnosť 12 kg, čo zaručuje tlmenie chvenia a minimalizuje vibrácie.

Aj vám sa pozdáva tento zaujímavý gramofón? V prípade záujmu si pripravte 2 850 dolárov a hlavne veľa dobrých platní. Do apríla 2019 máte na to ešte dosť času, vtedy sa má totiž (v prípade úspechu v kampani) začať Zephyr Apollo predávať.

ZDROJ | Zephyr Apollo

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku