Zem si vydýchla, vďaka koronavírusu sa na celom svete čistí ovzdušie

ZDROJ | Earther (Gizmodo)

Pandémia koronavírusu nie je žiadnou veselou témou, no aj keď to môže znieť zvláštne, má aj svoje svetlé stránky. Vďaka obmedzenému pohybu ľudí sa vo veľkomestách po celom svete postupne čistí vzduch, čo dokazujú aj satelitné snímky.

Ešte pred niekoľkými týždňami si nevedel zrejme nikto predstaviť, že by sa takmer celý svet skutočne len tak, zo dňa na deň zastavil. O takomto scenári však už dlhšie snívajú ekológovia, ktorí bijú v tomto smere na poplach a snažia sa zmeniť životný štýl všetkých súčasných generácií ľudí po celom svete.

ZDROJ | Ivan Aleksic

S viditeľným výsledkom sa to celkom nečakane podarilo až novému koronavírusu, kvôli ktorému sa po celom svete zatvorili letiská, obchody, firmy, aj školy. Spomalenie celého ľudstva sa už prejavilo aj na záberoch, ktoré pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry vytvoril satelit Sentinel-5P.

ZDROJ | Google/Earther (Gizmodo)

Satelitné zábery ukazujú prítomnosť oxidu dusičitého v zemskom ovzduší, ktorý je okrem iného aj priamym výsledkom spaľovania fosílnych palív. Vďaka interaktívnej mape, ktorú vytvoril portál Earther, sa môžete pozrieť na prítomnosť tohto škodlivého plynu vedľa seba, v minulosti a dnes.

V strede satelitných snímok je centrum Milána – vľavo 21.12.2019, vpravo 30.3.2020.

Ide samozrejme len o jeden z mnohých zdrojov pre zber dát o znečistení ovzdušia, čomu odpovedajú aj viaceré nedokonalosti v pokrytí dát. Vedci majú každopádne v týchto dňoch bezprecedentnú šancu skúmať vplyv tejto celosvetovej pandemickej brzdy na životné prostredie, pre tvorbu finálnych záverov to však chce viac času na zozbieranie všetkých relevantných dát.

Pozrite siAko počas karantény nepribrať aj vďaka technike?

Očistenie ovzdušia v Číne potvrdil už pred niekoľkými týždňami aj portál Carbon Brief, podľa ktorého v priebehu štyroch týždňov klesli uhlíkové emisie v Číne až o 25 %, čo predstavuje zhruba 200 miliónov ton oxidu uhličitého.

ZDROJ | Carbon Brief

Do kedy bude trvať súčasná celosvetová pandémia je zatiaľ otázne. Už dnes je však jasné, že si vďaka nej naša Zem aspoň na chvíľu oddýchla od záťaže, ktorú jej naším moderným životným štýlom spôsobujeme.

ZdrojGizmodo Earther,Carbon Brief

Komentáre k článku