Zem sa zrazí s asteroidom, čo nás potom čaká?

ZDROJ | International Space Station

V médiách sa z času na čas objaví informácia, ako blízko preletí okolo Zeme kométa, alebo asteroid. Väčšina populácie to berie ako tradičný folklór a snahu o väčšiu čítanosť. No čo ak sa niečo také naozaj stane? Sme na to vôbec pripravení?

Stretnutie s objektami blízko Zeme sa odborne volá NEO (Near-Earth objects). NASA a jej partneri sa tejto téme venujú už viac ako 20 rokov. Agentúra skenuje oblohu a pozoruje asteroidy a kométy, ktoré obiehajú okolo Slnka do vzdialenosti 50 miliónov kilometrov od obežnej dráhy Zeme.

Tímy vyhľadávania asteroidov sú podporované programom NASA NEO Observations. Dnes je známych viac ako 95 % asteroidov v blízkosti Zeme, čo predstavuje 18-tisíc známych NEO. Miera ich objavovania je približne 40 objektov týždenne.

Animácia mapuje pozície známych objektov NEO v časových bodoch za posledných 20 rokov.ZDROJ | NASA

Najbližšia konferencia, ktorá sa bude venovať riadeniu núdzových situácií (FEMA – Federal Emergency Management Agency) sa bude konať v máji pod názvom Planetárna obranná konferencia 2019.

Počas piatich dní sa zapoja zúčastnení partneri do simulovaného cvičenia, kde sa budú rozoberať rôzne hypotetické scenáre vývoja situácie. Budú riešiť čo by sa stalo, keby sme sa dozvedeli, že Zem ide naozaj zasiahnuť asteroid. Tohtoročný fiktívny scenár sa bude venovať dopadu vesmírneho telesa na Zem v roku 2027.

Podobné konferencie sa odohrávajú každý druhý rok. Počas týchto týždenných „dopadových“ scenárov účastníci dopredu nevedia, ako sa bude situácia vyvíjať, musia priebežne reagovať na aktuálne dianie a rýchlo sa meniace okolnosti.

Prvým krokom v ochrane našej planéty je vedieť, čo je tam vonku.

Rüdiger Jehn, šéf Planetárnej obrany ESA

Ak vieme čo sa deje vo vesmíre, máme dostatok času na to, aby sme podnikli potrebné kroky na to, aby sme zabránili ničivému účinku asteroidu, prípadne zmiernili škody, ktoré spôsobí, vysvetľuje ďalej Rüdiger Jehn.

NASA sa zúčastnila už na šiestich štúdiách vplyvu NEO, vždy s odlišným scenárom. „Manažéri záchrannej služby chcú vedieť, kedy, kde a ako by asteroid ovplyvnil život, aký typ a rozsah poškodenia by sa mohol vyskytnúť,“ povedal Leviticus Lewis z divízie Operácie reakcie pre FEMA.

Lindley Johnson z NASA dodáva: „Tieto cvičenia nám naozaj pomohli v komunite planetárnej obrany pochopiť, čo naši kolegovia na strane manažmentu katastrof potrebujú vedieť. Cvičenie nám pomôže vyvinúť efektívnejšiu komunikáciu medzi sebou a s našimi vládami.“

Kráter Manicouagan je najväčší zachovaný meteoritový kráter na Zemi.ZDROJ | International Space Station

Memento toho, aký ničivý dosah môže mať pád meteoritu je Manicouagan. Ide o najväčší zachovaný meteoritový kráter na Zemi. Jeho priemer je 100 km, nachádza sa v Quebecu v Kanade a dopadol tam približne pred 212 miliónmi rokov. Momentálne slúži ako vodná nádrž.

https://www.youtube.com/watch?v=WBv6AOQ59ng

Ako sa hovorí, ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Je dobré a uspokojujúce vedieť, že vesmírne agentúry rátajú aj s takýmto vývojom a nacvičujú reakcie na krízové situácie. Ak by sme sa totiž mali spoliehať na našu – slovenskú – obranu či krízový manažment, tak to už skôr môžeme začať veriť v nadprirodzené sily.

ZdrojNASA,ESA

Komentáre k článku