Zdieľanej ekonomike sa darí aj v ďalekej Nigérii

ZDROJ | Gokada

Ani exotická Afrika nie je imúnna voči pokroku – fenomén zdieľanej ekonomiky sa začína využívať aj tam. V médiách sme objavili zaujímavé informácie o crowdfundingovej kampani na získanie potrebného kapitálu pre službu mototaxi na vyžiadanie.

V Afrike sú motocyklové taxíky úplnou samozrejmosťou, raritou je skôr nájsť automobilové taxi. Startup Gokada rozbehol v Lagose (Nigéria) modernú prepravnú službu.

Gokada vyškolila viac ako tisíc vodičov, ktorým poskytla upravené motorky. Tie sú spojené cez aplikáciu, majú zabudovaný GPS modul a ďalšiu potrebnú elektroniku.

Pozrite siIndia to myslí s elektromobilmi naozaj vážne

Vodiči museli prejsť rozsiahlymi fyzickými, psychologickými a vodičskými testami. Okrem toho boli vyškolení v oblasti defenzívneho správania sa pri riadení s dôrazom na bezpečnosť.

Autá v Lagose sa počas premávky pohybujú rýchlosťou priemerne 13 km/hod. Gokada prepraví pasažierov rýchlosťou 26 km/hod.

Poznávacím znamením Gokady sú zelené prilby. Nosia ich nielen vodiči, ale aj pasažieri. Sú certifikované podľa DOT (Department of Transportation) a sú schopné vydržať náraz pri motocyklovej nehode.

ZDROJ | Gokada

Hygienický štandard sa zachová aj pri používaní prilby viacerými cestujúcimi, každý totiž dostáva pred jazdou sterilnú papierovú sieťku na vlasy.

Od uvedenia služby do prevádzky v roku 2018 sa uskutočnilo približne milión jázd. Gokada platí vodičom paušálny poplatok, zhruba 8 dolárov denne. Cestujúci môžu zamávať na motorku priamo na ulici, objednať si jazdu telefónom, alebo pomocou aplikácie (Andorid a iOS).

ZDROJ | Gokada

Gokada nedávno získala nových investorov (k Rise Capital sa pripojili Adventure Capital, IC Global Partners a First MidWest Group). Získané peniaze chce využiť na zväčšenie prepravnej flotily a plánuje vybudovať sieť na poskytovanie tovaru a služieb pre svojich zamestnancov. Tí majú mať vo vybraných reštauráciách svoje kluby, spoločnosť im plánuje vybudovať obchod, ktorý im zabezpečí veci každodennej potreby.

ZDROJ | Gokada

Zakladateľ startupu Fahim Saleh hovorí, že konkurencia je veľká a ak svojim ľuďom poskytne vynikajúce služby, nebude ich lákať prechod k inej platforme. Uber už v minulom roku začal ponúkať vo východnej Afrike možnosť prepravy na motocykloch, v tom istom roku prišiel Bolt s mototaxi do Kene.

ZdrojGokada,TechCrunch

Komentáre k článku