Zdieľané kolobežky Mint už brázdia ulice Bratislavy

ZDROJ | Mint

Po bikesharingu prichádza na Slovensko ďalšia užitočná vymoženosť na prepravu mestom. Zdieľané elektrické kolobežky Mint.

Kým zdieľaná doprava vo svete funguje už pár rokov, k nám dorazila až minulý rok v podobe zdieľaných bicyklov. Netrvalo dlho a zdieľanú ekologickú dopravu doplnili kolobežky od firmy Mint.

Na začatie jazdy vám stačí aplikácia Mint, ktorá je dostupná ako pre iOS, tak pre Android. V nej sa stačí zaregistrovať pomocou telefónneho čísla, emailovej adresy a hesla. Následne stačí nájsť najbližšiu Mint kolobežku a naskenovať QR kód. Práve naskenovanie je najideálnejšou a najrýchlejšou formou zapožičania.

Pozrite siElektrické kolobežky Lime si cez Uber požičiate už aj v Prahe

Ide o klasickú elektrickú kolobežku, ktorú rozbehnete odrážaním. Zaujímavosťou je, že kolobežka dokáže automaticky spomaliť pri vjazde do bezpečnej zóny, kde by mohlo dôjsť k ohrozeniu chodcov.

Nevýhodou služby je, že na kolobežke môžete jazdiť iba v centre mesta na vyznačených trasách. Podobe ako bicykle SlovanftBAjk sú teda teritoriálne obmedzené, čo je určite škoda pre obyvateľov okrajových mestských častí.

Poďme k tomu hlavnému a to sú ceny. Na začatie jazdy musíte zaplatiť 1 € a za každú začatú minútu zaplatíte 15 centov. Pri prestávke s kolobežkou sa počíta 0,04 centu za minútu. V prípade že jazdíte celý deň, zaplatíte 30 € a ak prečerpáte batériu pod 20 %, musíte zaplatiť aj pokutu 20 €.

Pokutu dostanete aj keď nevhodne zaparkujete a to 30 €. V prípade, že kolobežku poškodíte, pripravte si tiež 30 € + náklady na opravu. Ak kolobežku ukradnete alebo ju do 24 hodín nevrátite, pripravte si 900 €. Z toho vyplýva, že maximálna dĺžka prenájmu je 23 hodín a 59 minút.

Ceny sa možno niekomu budú zdať premrštené, no po tom, čo sa zdieľané bicykle objavovali na internetových bazároch či hodené v kontajneri sú pochopiteľné. Na druhej strane pri cene 1 € za požičanie a 15 centov za každú minútu zaplatíte za hodinovú jazdu 10 €, čo je cena za mesačné využívanie bikesharingu SlovnaftBAjk. Do budúcna by bolo možno lepšie spoplatniť prejdené kilometre než čas.

Pre používateľov tiež bude zaujímavé samotné nabíjanie, ktoré môže prebiehať aj doma. Za takéto nabíjanie v budúcnosti môžu používatelia-nabíjači dostávať kredit na jazdu.

Hlavnou devízou služby je, že keď už nechcete jazdiť, stačí kolobežku odparkovať na ľubovoľné miesto, ideálne tak, aby nezavadzalo chodcom či autám. Nemusíte sa tak trápiť s hľadaním nabíjacej stanice. Podobne ako pri bicyklovaní, aj pri tejto kolobežke je vhodné nosiť prilbu.

ZDROJ | Mint

Pozrite siZ kolobežkárov sa stanú účastníci cestnej premávky

Bratislave tak opäť pribudol nový ekologický spôsob dopravy. Veríme, že sa rozšíri aj do ďalších miest, no na oficiálnej stránke Mint sa píše, že v ďalších mestách pribudne služba už čoskoro. Tiež dúfame, že sa rozšíria aj cyklotrasy, ktoré budú určené pre takéto alternatívne formy dopravy.

Pre dodatočné informácie si môžete pozrieť oficiálnu stránku služby Mint, ktorá je navyše lokalizovaná do angličtiny a maďarčiny.

ZdrojMint

Komentáre k článku