Zdatný krásavec – McIntosh uvádza výkonový zosilňovač MC611

ZDROJ | McIntosh

V čase, keď je trh zaplavený ponukou lacných, ale aj high-endových integrovaných zosilňovačov, je použitie samostatných koncových stupňov menej obvyklé. Často však po nich siahajú fanúšikovia audiofilských riešení a znalci skutočne kvalitného zvuku nedajú dopustiť na monobloky.

Nový tranzistorový silák

Tie sú konštruované ako mono zosilňovače, preto ich treba zapojiť pre každý kanál samostatne. Cenu zostavy to, pochopiteľne, zdvihne, ale hudobní puristi považujú vyššie náklady za nevyhnutnú daň za zamedzenie akéhokoľvek vzájomného ovplyvňovania zvukových kanálov.

Pozrite siMcIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Práve pre tento typ milovníkov audia je určená novinka z dielne McIntosh. Vo februári, prípadne začiatkom marca sa na trhu objaví nový výkonový mono zosilňovač MC611, ktorý je nástupcom súčasného modelu MC601.

ZDROJ | McIntosh

Štvornásobne vyvážený výkonový zosilňovač MC611 dodáva výkon 600 wattov, aby zvládol vybudiť aj najväčšie reproduktory. Pár MC611 dokáže ľahko ovládať pôsobivý domáci stereo systém, prípadne môžete pridať ďalšie kanály na napájanie domáceho kina. S jeho výkonom určite urobíte radosť sebe a „potešíte“ aj susedov.

Zosilňovač je navrhnutý tak, aby dokázal pumpovať plných 600 wattov bez ohľadu na impedanciu reproduktora. Zvládne 2, 4 aj 8 ohmové reprosústavy.

Oproti predchádzajúcemu modelu MC601 získal McIntosh MC611 početné upgrady a vylepšenia. Jedným z najdôležitejších je zdvojnásobenie kapacity filtra, čo viedlo k dramatickému zvýšeniu dynamického výkonu o 55% z 1,8 dB na 2,8 dB. Toto zvýšenie kapacity filtra tiež pomáha zlepšiť výkon najhlbších basov.

ZDROJ | McIntosh

Predný panel ponúka priame LED podsvietenie pre lepší vzhľad a presné farby. Navyše autotransformátor a silový transformátor sú umiestnené v nových sklenených krytoch. Za nimi sú 2 ikonické chladiče Monogrammed Heatsinks, s integrovanými iniciálami firemného loga. Na ne sú pripojené pokročilé vysokoprúdové výstupné tranzistory, ktoré pomáhajú eliminovať výkyvy tepelnej rovnováhy.

Pozrite siSonus faber Homage Tradition – ikona audiofila

Na zadnej strane je len niekoľko konektorov, korešpondujúcich s touto kategóriou hardvéru. Napriek tomu zaisťujú všetko potrebné. V spodnej časti sú naďalej 3 sady reproduktorových terminálov Solid Cinch (1 sada pre každú impedanciu reproduktorov). Medzi jednotlivými sadami však pribudol priestor, ktorý umožňuje jednoduchšie pripojenie káblov.

Nabitý technológiami

Okrem týchto vylepšení dostal MC611 viacero ďalších exkluzívnych technológií z dielne McIntosh:

  • Power Guard, ktorý monitoruje a nastavuje vstupný signál bleskovou rýchlosťou a upravuje ho v reálnom čase, aby sa zabránilo drsnému zvuku a prípadnému poškodeniu reproduktorov
  • Sentry Monitor – bezpotenciálový obvod na ochranu proti skratu, ktorý odpojí výstupný stupeň predtým, ako prúd prekročí bezpečnú úroveň prevádzky. Automaticky sa resetuje, keď sa prevádzkové podmienky vrátia do normálu
  • Štvornásobné vyváženie, ktoré ruší prakticky všetok šum a skreslenie, ktoré by sa mohli dostať do audio signálu
  • Ovládanie napájania na odosielanie signálov napájania / vypnutia do iných pripojených komponentov McIntosh pre jednoduché zapnutie a vypnutie systému
ZDROJ | McIntosh

Vyvážené, aj nevyvážené výstupy umožňujú jednoduché použitie bi-amping, alebo tri-amping  zapojenia reproduktora. Môžu sa tiež použiť na odosielanie audio signálu do sekundárneho systému alebo na pripojenie aktívneho subwoofera.

Model MC611 je umiestnený na elegantnom leštenom šasi z nehrdzavejúcej ocele a vyznačuje sa nadčasovou estetikou McIntosh na čelnom paneli z čierneho skla, s osvetleným logom, ovládacími gombíkmi, hliníkovými rukoväťami a veľkým modrým wattmetrom s rýchlou odozvou o veľkosti 20,3 cm.

Pozrite siMcIntosh MA9000 – vlajková loď medzi zosilňovačmi

Technické parametre ohromia nielen hodnotou výstupného výkonu 600W. Celkové harmonické skreslenie je len 0,005% a frekvenčná odozva v bežných toleranciách +0, -3,0dB dosahuje enormných 10Hz až 100 000 Hz. Aj pri najprísnejšom hodnotení pre pokles o 0,25 dB je to stále 20Hz až 20 000 kHz. Všetko nasvedčuje tomu, že na trh prichádza ďalšia audiofilská ikona s modrou aurou.

MC 611 by sa mal na trhu objaviť na prelome februára a marca a máme potvrdené, že nebude chýbať ani v ponuke slovenského distribútora značky McIntosh, spoločnosti BIS audio.

Cena bude síce vysoká, ako to už v high-end segmente chodí, ale informácia o cene okolo 20 000 libier, ktorá sa objavila v niektorých zahraničných médiách (hoci niekde uvedená za pár zosilňovačov, inde za 1ks) pravdepodobne nebude pravdivá. Odporúčaná cena na slovenskom trhu by sa mala pohybovať na úrovni cca 9 000 EUR s DPH.

ZdrojMcIntosh

Komentáre k článku