Zázrak? Syntetická rohovka dokáže vrátiť zrak

ZDROJ | CorNeat Vision

Izraelskému startupu CorNeat Vision sa podaril husársky kúsok, ktorý prináša státisícom ľudí doslova svetlo nádeje. Slepý 78 ročný muž začal vidieť po tom, ako dostal nový druh implantátu rohovky.

CorNeat KPro je prvý implantát, ktorý je možné integrovať priamo do očnej steny a nahradiť ním zdeformovanú, zakalenú alebo zjazvenú rohovku bez závislosti od darcovského tkaniva. V tomto prípade dokázal pacient ihneď po operácií rozpoznať členov svojej rodiny a dokonca zvládol prečítať text.

ZDROJ | CorNeat Vision

Zákrok vykonal profesor Irit Bahar, vedúci oftalmologického oddelenia v Rabinovom lekárskom centre v Petah Tikva (Izrael).

„Chirurgický zákrok bol čistý a výsledok prekonal všetky naše očakávania. Vo chvíli, keď sme si zložili obväzy, bol emotívny a významný. Takéto okamihy sú naplnením nášho povolania lekárov. Sme hrdí na to, že sme v čele tohto vzrušujúceho a zmysluplný projekt, ktorý nepochybne ovplyvní životy miliónov,“ zdieľal svoje pocity profesor Bahar.

Umelé implantáty rohovky sa používali u pacientov s degeneráciou rohovky aj v minulosti, no keďže išlo o zložité chirurgické zákroky, boli zvyčajne poslednou voľbou.

Pozrite siBude monitorovať naše zdravie elektronika nakreslená ceruzkou na ruku?

Vloženie transplantátu CorNeat KPro je oveľa jednoduchšie. Zákrok vyžaduje minimálne stehy a rezanie. Technológia využíva biomimetický materiál, ktorý stimuluje bunkovú proliferáciu vedúcu k progresívnej integrácii tkanív.

Viete, že…

biomimetika je emulácia modelov, systémov a prírodných prvkov na účely riešenia zložitých ľudských problémov?

https://youtu.be/-sNW3F933v8

Dr. Gilad Litvin, vynálezca a spoluzakladateľ CorNeat Vision je výsledkom nadšený. „Keď sme po rokoch tvrdej práce videli, ako kolega s ľahkosťou implantuje CorNeat KPro a boli svedkami toho, ako pacient na druhý deň získal zrak, boli to elektrizujúce a emocionálne dojímavé okamihy, v miestnosti bolo veľa sĺz.“

ZDROJ | CorNeat Vision

Startup CorNeat Vision uviedol že v Izraeli už čaká na operáciu desať pacientov, ďalší čakajú v Kanade, vo Francúzsku, USA a v Holandsku. Určite by sa našlo množstvo záujemcov aj na Slovensku, ostáva nám len dúfať, že sa táto revolučná technológia dostane čoskoro aj ku nám.

ZdrojCorNeat Vision

Komentáre k článku