„Zázračná“ lampa nahradí počítač, klávesnicu, aj projektor

ZDROJ | bIOSlab

Namiesto stolného počítača s monitorom a klávesnicou len stolná lampa? Lumi lamp, ktorú na výstave Computex prezentovala spoločnosť bIOSlabs, dokáže ešte viac. Na ľubovoľný vodorovný povrch zobrazí dotykový displej s uhlopriečkou 20“ (50,8 cm) s infračervenou klávesnicou.

Na stene zas dokáže vytvoriť prostredníctvom projektora obraz s uhlopriečkou až 80“ (203 cm) vhodný na premietanie videa v domácom kine, alebo na firemné prezentácie.

Pozrite siASUS uviedol na Computexe nové VivoBooky S13, S14 a S15

Jedným z hlavných spôsobov využitia lampy Lumi má byť interaktívne učenie a tvorivé vyjadrovanie, kde sa pri využití interaktívneho zobrazovania otvárajú nové možnosti aj za využitia umelej inteligencie a rozšírenej reality.

ZDROJ | bIOSlab

Lumi má integrovaný stylus, ktorý umožňuje napríklad interaktívne omaľovánky s funkciou spätnej korekcie, ak potiahnete mimo plánovanej línie.

ZDROJ | bIOSlab

Prototyp Lumi bol uvedený v rámci podujatia InnoVEX určeného pre exponáty od start-upov v rámci výstavy Computex  vTaipei, kde získal ocenenie IF Design Guide Gold Award.

ZDROJ | bIOSlab

Pozrite siInteligentná lampa od Dysonu vie toho viac, ako len svietiť

Ako stolová lampa je Lumi tiež zaujímavým zariadením – dokáže meniť farebnú teplotu z 5 000 K v režime na čítanie, na 2 700 K v režime relax. Ten je určený pre odpočinok a prípravu na spánok.

Keďže projekčná obrazovka Lumi používa technológiu InfraRed Touch, môže premeniť akýkoľvek plochý povrch na interaktívnu obrazovku, od touchpadu po kresliacu dosku, či klaviatúru klavíra. Na výstave InnoVEX bola prezentovaná ako interaktívny tablet.

ZDROJ | bIOSlab

Výrobca na svojich stránkach technické detaily tohto integrovaného systému zatiaľ neuvádza, nakoniec, stále ide len o prototyp. Z prezentačného videa však vidieť, že na zadnej strane podstavca „lampy“ sa nachádzajú dva HDMI a dva USB porty a nechýba ani analógový audiovýstup.

Projekčné obrazovky a virtuálne klávesnice nie sú novinkou, ale vždy mali svoje muchy – najmä nedostatočný jas a kontrast, alebo nespoľahlivú dotykovú spätnú väzbu. So zobrazovaním nebude mať, zdá sa, Lumi problémy.

Pozrite siCanon ukázal kompaktný 4K projektor s ľahkým ovládaním

Nie je však isté, či to úplne platí aj o reakciách dotykovej klávesnice. Na uvedenom videu niekoľkokrát vidieť, ako počítač zareaguje až po niekoľkonásobnom ťuknutí na ikonu.

Napriek tomu Lumi od bIOSlabs vyzerá sľubne, a je dobrým príkladom toho, ako by sa mohol vyvíjať budúci dizajn stolných počítačov tak, aby lepšie zodpovedali súčasnej estetike a ergonómii. Zariadenie je však zatiaľ stále v štádiu prototypu a výrobca nenaznačil ani jeho cenu, ani termín komerčnej dostupnosti.

ZdrojbIOSlab

Komentáre k článku