Zakladateľ World Wide Web chce zachrániť internet

ZDROJ | Contract for the Web

V nadpise sme mohli uviesť, že zakladateľ internetu chce zachrániť internet, no to by asi nedávalo zmysel. Tim Berners-Lee chce v čase krízy zachrániť technológiu, ktorú používame na dennej báze.

Tak ako všetky moderné technológie na svete, aj internet môže byť dobrým sluhom ale zlým pánom. Od jeho vzniku uplynulo 30 rokov a za ten čas sa zmenil na globálnu sieť, na ktorej všetci každodenne fungujeme.

Pôvodná myšlienka internetu bola spájať ľudí a šíriť dostup k informáciám zdarma pre všetkých. Internet pomohol miliardám ľudí po celom svete k lepšiemu životu, no za cenu neakceptovateľných dôsledkov.

Tim Berners-Lee ale vníma všetky ohrozenia internetu a preto sa rozhodol na stránke Contract for the Web prísť s 9 princípmi, pomocou ktorých by sa dal internet zachrániť a spraviť z neho lepšie miesto.

Za projektom Contract for the Web okrem Leeho, stojí viac ako 80 organizácií, ktoré reprezentujú jednotlivé krajiny, spoločnosti a občanov. Aj preto je 9 princípov rozdelených na 3 skupiny, podľa toho, či sú určené pre štáty, spoločnosti alebo občanov.

Tim Berners-Lee, CERN, 1989ZDROJ | CERN

Pozrite siTim Berners-Lee vynašiel World Wide Web pred 30 rokmi ako zamestnanec CERNu

Štáty

Vlády jednotlivých krajín by mali zabezpečiť, aby sa na internet mohol pripojiť ktokoľvek na svete. Zároveň, ďalším princípom by mal byť neobmedzený prístup na internet v ľubovoľný čas. Zároveň je však dôležité, aby boli zabezpečené práva na súkromie a osobné dáta jednotlivých používateľov.

Rekonštrukcia prvej webovej stránky na sveteZDROJ | CERN

Pozrite siNenaleťte na fake news pri voľbách do Európskeho parlamentu

Spoločnosti

Súkromné korporácie a poskytovatelia internetu majú za úlohu zabezpečiť finančne dostupný internet pre každého. Podobne ako vlády, aj spoločnosti by mali zabezpečiť ochranu dát a súkromie používateľov.

Práve ochrana dát firmami ako Facebook môže vybudovať dôveru ľudí v internet. Najzaujímavejší princíp pre spoločnosti spočíva v úlohe vybudovať technológie, ktoré budú na internete podporovať tých najlepších a spochybňovať tých najhorších. Tento bod sa týka najmä podpory ľudských práv, kritického myslenia a znižovania vplyvu dezinformácií.

ZDROJ | THISDAYLIVE

Pozrite siVynálezca webu Tim Berners-Lee: Zachráňme internet!

Občania

Pre jednotlivých občanov platí princíp podieľania sa na tvorbe webu, budovania komunít, ktoré sú založené na ľudskej dôstojnosti a princíp boja za lepší internet.

Na stránke si môžu jednolitví záujemci pozrieť konkrétne kroky, ako tieto princípy dosiahnúť. Konkrétnym krokom pre občanov je napríklad prekladať obsah do viacerých jazykov.

Tim Berners-Lee má strach, že z World Wide Web sa stane digitálna dystopia. Aj preto Contract for the Web podporuje viac ako 150 organizácií vrátane Microsoftu, Googlu, Facebooku ču Twittru, ktoré môžu reálne pomôcť niečo zmeniť na platformách, ktoré používajú miliardy ľudí. Príkladom je nedávny zákaz politickej reklamy na Twitteri.

ZdrojContract for the Web

Komentáre k článku