Zakázať benzínové a dieselové motory je hlúposť, tvrdí majster sveta F1

Osobnosti zo sveta auto-moto si servítky neberú. Zatiaľ čo Jeremy Clarskon doslova zúri, keď sa kritizujú spaľovacie motory, legenda F1 Alain Prost, nazýva rozhodnutia vlád hlúpymi.

Francúzska legenda motošportu Alain Prost okolo seba poriadne rozvíril vody, keď sa pre magazín motosport.com vyjadril, že rozhodnutia niektorých vlád zakázať predaj benzínových a dieselových automobilov je hlúposť. Podľa štvornásobného majstra sveta F1 tieto rozhodnutia vážne ohrozujú európsky automobilový priemysel, čo bude mať podľa jazdca prirodzene dopad aj na F1. Rozhorčenie Prosta je tak intenzívne, že spochybňuje dosiahnuť cieľ zníženia produkcie CO2 používaním hybridných automobilov a elektromobilov.

Ku kontroverzným vyhláseniam legendárneho jazdca priviedli plány niektorých vlád zakázať predaj benzínových a dieselových automobilov do roku 2040 a vyjadrenie automobilky Honda, ktorá pripustila, že elektrifikácia automobilového priemyslu môže mať negatívny dopad na obľúbenú Formula 1.

„Som skutočne nahnevaný, keď vidím čo sa dnes deje v automobilovom priemysle,“ začal Prost, keď sa ho magazín mosport.com spýtal, čo si myslí o tom, že vlády chcú automobilky prinútiť vydať sa cestou elektrifikácie. „Chceme predať všetku výrobu Číne, ktorá do desiatich rokov do Európy prinesie vlastné autá, to sa mi nepáči. Priamo sa ma to netýka, no príde mi to hlúpe,“ rozohnil sa bývalý jazdec F1.

Prost je presvedčený, že v Európe príde do desiatich rokov o prácu v automobilovom priemysle milión ľudí práve pre elektrifikáciu. Zároveň dodal, že ak dnes máte auto s dieselovým motorom a používate správne filtre, nevidí dôvod prečo by mal byť niekde problém. Trúfol si odhadnúť, že elektromobily a hybridy pre svoju vysokú hmotnosť kvôli batériám, sú vo výsledku rovnakým producentom CO2 ako dnes bežné používané autá. Najmä pri jazde na dlhšie vzdialenosti.

ZDROJ | Formula E ABB

V elektrifikácii vidí Francúz problém aj v nejednotných nabíjacích koncovkách. „Vo Francúzku máme dve spoločnosti, ktoré budujú nabíjacie stanice. Každá má svoj typ pripojenia. Veď to je úplne hlúpe,“ cituje Prosta motosport.com. Bývalý jazdec si tiež myslí, že ak by sa malo niekde tlačiť na používanie hybridných a elektrických automobilov, malo by to byť vo veľkých mestách. To sa podľa neho nedeje.

Alain Prost pripomína, že vždy hovoril, že ak bude v poriadku automobilový priemysel, potom bude aj F1 na dobrej ceste. Tiež pripomenul, že bol podporovateľom nových hybridných motorov, ktoré podľa neho mali zmysel pre civilné autá, no v F1 nefungovali ako mali a fanúšikom sa veľmi nepáčili. Prost vidí budúcnosť F1 v dvoch možných scenároch. Prvým sú obľúbené motory V8 alebo V12. Druhým úplne nová technológia, napríklad vodík. Elektrinu odmieta s odvolaním sa na Formula E a na jej, podľa neho, neistú budúcnosť.

Zdrojmotosport.com

Komentáre k článku