Zadné okná sa v budúcnosti postarajú o vašu zábavu na cestách

Zdá sa vám multimediálny systém vo vašom aute nudný a hlavne nevyužiteľný pre pasažierov na zadných sedadlách? Možno už v blízkej budúcnosti bude mať pre vás americká automobilka General Motors (GM) riešenie, ktoré istotne nenadchne len vaše malé deti sediace v druhom rade.

General Motors WOO

Istotne poznáte momenty keď sa na dlhú cestu vyberiete s celou rodinou a jedným z problémov, ktoré musíte vyriešiť je spôsob ako zabaviť deti na zadných sedadlách. DVD prehrávač alebo tablet pripnutý na zadnú stranu sedadla je síce riešením ale nie vždy tým najvhodnejším. Presne nad týmto problémom sa zamyslela aj americká automobilka General Motors, ktorá v spolupráci so spoločnosťou Future Labs a Bezalelovou akadémiou umenia a dizajnu v Izraeli vyvinula skutočne unikátne riešenie multimediálneho systému pre cestujúcich na zadných sedadlách. Celý projekt dostal názov Windows of Opportunity (WOO – okná príležitosti) a jeho jedinečnosť spočíva v tom, že ako obrazovku a súčasne aj ovládací panel celého systému totižto využíva zadné okná. Pri navrhovaní tohto riešenia mali študenti Bezalelovej akadémie voľnú ruku a tak mohli popustiť uzdu svojej fantázii.

General Motors WOO

Projekt sa inšpiroval niekoľkými štúdiami, ktoré zistili, že pasažieri na zadných sedadlách sa počas cestovania častokrát cítia odpojený od okolitého sveta. Multimediálne systémy v autách sú tradične zamerané na vodiča a jeho spolujazdca na prednom sedadle. GM však vidí veľký potenciál v multimediálnom systéme, ktorý je zameraný práve na zadných cestujúcich. Výsledkom práce bola štvorica aplikácií, Otto, Foofu, Spindow a Pond. Otto je aplikácia, ktorá pomáha cestujúcim spoznávať svoje okolie zaujímavých a hlavne zábavným spôsobom. Foofu je zase riešením, ktoré umožňuje užívateľom vytvárať a spoznávať obsah kreslením na okne. Tretím riešením je Spindow, ktoré je akousi sociálnou sieťou a umožňuje užívateľom WOO nahliadnuť do okien iných užívateľov. Poslednou aplikáciou je Pond, ktorá slúži na správu, prehrávanie a zdielanie hudby s priateľmi. Pre demonštráciu svojich riešení študenti vytvorili kompletnú maketu zadného sedadla v aute spolu s bočným oknom, ktoré sa na ovládanie využíva. To či sa podobné riešenie v budúcnosti aj objaví v automobiloch GM známe nie je avšak pre spoločnosť znamená pohľad umelcov a študentov nový nádych a inšpiráciu pri vývoji nových riešení vo svojich automobiloch.

General Motors WOO

Foto: General Motors

Komentáre k článku