Začína nová éra, v EQS získate natáčanie zadných kolies vo forme predplatného

ZDROJ | Mercedes-Benz

K hudobným, filmovým, herným a cloudovým predplatným službám sa začínajú pridávať aj tie automobilové. Po autonómnom riadení v elektromobiloch Tesla si budú môcť za doplnkové funkcie priplatiť aj budúci majitelia nového elektrického sedanu Mercedes-Benz EQS.

Na predplácaní si digitálnych, resp. softvérových služieb nie je nič nezvyčajné. Už za niekoľko eur mesačne alebo ročne si vďaka nim môžeme do našich zariadení stiahnuť tisícky piesní, filmov a hier. Pokiaľ však tento mechanizmus prenesieme do automobilového sveta, začína to pôsobiť trošku zvláštne.

ZDROJ | Mercedes-Benz

V prípade spomínaného autonómneho riadenia v elektromobiloch značky Tesla ešte hovoríme o predplácaní si softvérovej služby. Funkcia Full Self-Driving je síce z polovice postavená na vstavanom hardvéri, no funkčná začína byť až po pridaní inteligentného softvéru, ktorý Tesla ustavične aktualizuje a vylepšuje.

Mercedes-Benz však prenáša predplatné služby už aj do hardvérovej, resp. mechanickej časti auta. Nový luxusný sedan EQS totiž vybavil natáčaním zadných kolies v dvoch úrovniach – o 4,5 stupňa a 10 stupňov. V Spojených štátoch bude 10-stupňové natáčanie súčasťou štandardnej výbavy, v Nemecku budú obe stupne súčasťou príplatkovej výbavy.

Pozrite siMercedes-Benz stavia elektromobil s dojazdom cez 1 000 km

Podľa nemeckého magazínu Auto, Motor und Sport si bude 10-stupňové natáčanie zadných kolies na vybraných trhoch možné dokúpiť aj vo forme predplatného. Na nemeckom trhu má byť táto úroveň natáčania dostupná za ročný poplatok vo výške 489 eur s možnosťou predplatenia si tejto „služby“ na tri roky dopredu za 1 169 eur.

Pri bežných autách by bola takáto výška ročného predplatného za akúkoľvek doplnkovú výbavu neprípustná. Ako však správne poznamenal portál Autoblog, v tomto prípade hovoríme o najvyššej triede vozidiel z portfólia značky Mercedes-Benz, kde sa bude aj výber z palety farieb ráta na tisíce eur.

Len pre porovnanie, 10-stupňové natáčanie zadných kolies je pri klasickej Triede S na nemeckom trhu k dispozícii za príplatok vo výške 1 547 eur a pre svoje fungovanie si vyžaduje 360-stupňový kamerový systém dostupný za príplatok vo výške 1 130 eur. Dokopy tak za túto funkciu zaplatíte jednorázovo 2 677 eur, čo odpovedá šiestim rokom predplatného tejto služby v modeli EQS.

Komentáre k článku