Z tínedžerov sa vďaka hre Fortnite stali milionári. Ako je to možné?

ZDROJ | Epic Games

Štúdio Epic Games má za sebou majstrovstvá sveta v hre Fortnite, v ktorom sa hráči od 13 do 24 rokov uchádzali o peňažné výhry v celkovej výške 30 miliónov dolárov.

Fortnite od svojho vydania za posledné dva roky ovládol obrazovky televízorov, monitorov, smartfónov a prenosných konzol. Štúdiu Epic Games, ktoré za hrou stojí, sa však Fortnite podarilo pretlačiť aj do sveta e-športov. Dokazuje to doteraz najväčší turnaj v hre, ktorý sa odohral tento víkend na najväčšom tenisovom štadióne v New Yorku.

ZDROJ | Epic Games

Milióny hráčov z celého sveta sa mohlo počas 10-týždňovej kvalifikácie uchádzať o príležitosť zúčastniť sa na majstrovstvách sveta Fortnite World Cup Finals. Najlepších 100 hráčov, ktorí sa dostali do finále, malo prisľúbenú odmenu vo výške 50-tisíc dolárov. V hre však bolo oveľa viac.

Pozrite siČo je to Inkognito režim a ako naozaj funguje?

Thiago “King” Lapp sa celkovo umiestnil na piatej priečke a z majstrovstiev si odniesol výhru vo výške 900-tisíc dolárov, má pritom iba 13 rokov. Historicky prvým sólo-víťazom sa stal 16-ročný Kyle „Bugha“ Giersdorf, ktorý vyhral šek na 3 milióny dolárov. Rovnakú odmenu si rozdelila dvojica európskych hráčov, Emil “Nyhrox” Bergquist Pedersen a David “aqua” Wang.

ZDROJ | Epic Games

Piatkový The Creative World Cup ukázal budovateľskú kreativitu hráčov, ktorí si rozdelili 3-miliónovú výhru. Víťazný tím si len z tejto samostatnej disciplíny odniesol výhru vo výške 1,345 miliónov dolárov.

V turnaji sa napokon stretli hráči z 30 krajín vo veku 13 až 24 rokov s vekovým priemerom 16 rokov. Keďže bol turnaj postavený na plnohodnotnej a dlhodobej kvalifikácii, do finále sa napokon dostali pomerne neznámi hráči.

Pozrite siFacebook Messenger Kids trpí chybou a deti tak môže kontaktovať ktokoľvek

Fortnite World Cup Finals však nebol iba o masívnych peňažných výhrach. Epic Games premenilo Národné tenisové centrum Billie Jean Kingovej na herný festival pre rodiny s deťmi. Súčasťou majstrovstiev bol koncert elektronického skladateľa a DJ-a Marshmello, ktorý bol spolu s turnajom vysielaný aj v hre Fortnite. Na štadióne nechýbali maskoti z hry, tematické občerstvenie, merchandise a repliky rôznych lokalít z hry.

ZDROJ | Epic Games

Štúdio na majstrovstvách okrem iného oznámilo, že s 10. sériou do hry dorazia aj Fortnite Championship Series, ktoré by mali zabezpečiť lepšiu organizáciu profesionálnych zápasov v hre. Epic Games má preto zrejme s hrou Fortnite ešte vo svete e-športov veľké plány, ktoré môžu vyústiť v ešte väčšie majstrovstvá, pravidelnejšie lokálne turnaje a vyššie výhry.

Investícia spoločnosti Epic Games do turnajov a majstrovstiev je logická. Hra je síce dostupná bezplatne, no hráči sú v nej viac než ochotní míňať reálne peniaze na virtuálny obsah, ako napríklad skiny pre postavy. Hra ihneď po vydaní prekonala všetky doterajšie rekordy v ziskoch bezplatných hier. Tento rok však medziročne zisky z hry klesli o 38 % na 203 miliónov dolárov. Stále ide o dojnú kravu, na ktorej Epic Games zarobilo viac než 4 miliardy dolárov, no hru treba neustále oživovať.

ZDROJ | Epic Games

Okrem nových sezón, režimov a obsahu s tým pomáhajú aj takéto udalosti, ktoré dostávajú hru do povedomia nových hráčov a tých, ktorí už hru prestali hrať. Fortnite World Cup finančnou odmenou dosahuje na majstrovstvá FIFA Women’s World Cup, čím si Epic Games zabezpečuje nemalú publicitu pre hru a zároveň ju posúva z úrovne „detskej“ mobilnej hry na seriózny e-šport, ktorým sa môžu živiť hráči z celého sveta.

ZdrojThe Verge,Engadget,Forbes

Komentáre k článku