YouTube konečne fičí na HTML5

Už je tomu takmer päť rokov, čo spoločnosť YouTube začala akceptovať HTML5. Pre nás, bežných návštevníkov YouTube to znamená, že budeme môcť od tejto chvíle bežne používať formát HTML 5 pre video v štandardných prehliadačoch. HTML 5 bude prístupný napr. v Chrome, IE 11, Safari 8 vrátane BETA verzii Mozilla Firefox.

YouTube

Prečo s tým YouTube tak dlho otáľal napriek tomu, že Vimeo, Netflix či Microsoft a Apple akceptovaním HTML5 vytvoril hlavný podiel nárastu vlastného úspechu? Na YouTube blogu sa k tomu členovia spoločnosti vyjadrili. Čakali, pokiaľ sa HTML 5 dostane do bodu, v ktorom bude zrelý a do veľkej miery vylepšený. Teraz sa stal bežným štandardom, používateľmi kladne prijímaný. Takisto sa ním podporuje živé vysielanie a zobrazenie vo vysokom rozlíšení. Vytvorením tejto štandardnej platformy HTML5 umožnil prístup aj zo zariadení, ako sú napr. Chromebook alebo Chromecast.

YouTube

Výhody HTML5 však presahujú aj webové prehliadače. Používa sa totižto napr. aj v rôznych streamingových zariadeniach, či inteligetných televízoroch.

Spozorovali ste zmenu, ktorá v rámci YouTube nastala? Vnímate to ako kladnú zmenu? Čo by ste ešte na YouTube zlepšili, napr. v použivateľskom rozhraní?

Foto: Youtube

Komentáre k článku