You vs Wild – zažite interaktívnu divočinu s Bearom Gryllsom

Pred pár mesiacmi sme sa dočkali prvého interaktívneho filmu na Netflixe, v ktorom ste mohli ovplyvňovať príbeh. Internetová televízia Netflix však nekončí a prináša ďalší dobrodružný zážitok, tentokrát s Bearom Gryllsom v seriáli You vs Wild.

https://www.youtube.com/watch?v=pwcr3cc0LZM

Interaktívne filmy nie sú žiadnou novinkou. Prvýkrát sa objavili ešte v 60. rokoch, kedy mal premiéru film Kinoautomat od českého režiséra Radúza Činčeru. Ten s ním zožal úspech na výstave Expo 1967 v Montreale. Rozhodovanie v tomto filme fungovalo na základe diváckeho výberu a následného pustenia danej scény.

Neskôr boli interaktívne filmy rozšírené v 80. rokoch, kedy boli populárne filmy na formáte LaserDisc. Ten umožňoval rýchlo preskočiť vo filme na konkrétnu scénu.

S interaktívnymi filmami rástla popularita aj interaktívnych príbehových hier, ktoré mali niekoľko koncov. V 80. rokoch to bola napríklad kultová hra Dragon’s Lair.

V novom tisícročí boli rozšírené hlavne interaktívne hry od štúdií ako Quantic Dream (Heavy Rain, Beyond Two Souls) alebo Telltale Games (The Walking Dead). Napriek tomu, že tento žáner ponúkal bohaté využitie, vo filmovom priemysle nebol veľmi populárny.

https://www.youtube.com/watch?v=YVYiJ3VSp60

Pozrite siYouTube pracuje na platforme, ktorá divákom umožní pretvárať príbehy

Netflix sa ho najnovšie snaží spopularizovať, keďže v rámci ich platformy môžete dej seriálu či filmu ovládať. Problémom takéhoto sledovania je to, že nemusí byť pre každého, keďže niekto sa chce filmy iba sledovať bez toho, aby musel niečo robiť a už vôbec nie rozhodnutia. Na druhej strane je takáto forma pútavejšia a môže vtiahnuť diváka viac do deja, čím nadobudne pocit, že sa podieľa na scenári.

Po pozretí interaktívneho filmu Bandersnatch, ktorý bol veľmi napínavý, originálny a osviežil univerzum dystopického seriálu Black Mirror, som sa tešil na ďalší interaktívny počin z dielne Netflixu. Dočkal som sa You vs Wild, ktorý nadväzuje na legendárnu reláciu Nutné k prežitiu z Discovery s Bearom Gryllsom v hlavnej úlohe.

ZDROJ | Netflix

Ak však čakáte vypäté situácie či nervy pri sledovaní, asi vás sklamem, keďže relácia je určená skôr mladšiemu divákovi a má rodinnejší charakter.

V každej časti bude predstavený príbeh, v rámci ktorého musí Bear postupovať za určitým cieľom. Aby ho dosiahol, musí splniť určité prekážky, ktorých vyriešenie môžete ovplyvniť rozhodovaním. Skočíte cez lianu cez útes alebo sa pokúsite prejsť po brvne?, vystrašíte krokodíla alebo ho skúsite nenápadne obísť?, zjete tlstého červa alebo malých termitov? Takéto dilemy budete musieť počas sledovania riešiť.

ZDROJ | Netflix

Seriál je zaujímavý a interaktívny prvok mu sedí, no na druhej strane, oproti predošlým projektom Beara Gryllsa mu chýba autenticita a trochu väčší dejový spád. Keďže ide o televíznu reláciu, v ktorej máte rôzne možnosti, museli byť natočené rôzne scenáre, z čoho máte pocit, že v seriáli je všetko iba akože.

Zároveň pri samotnom rozhodovaní nie je zrovna ideálne, že musíte čakať kým skončí rozhodovacia časomiera v prípade, že ste hneď rozhodli. Toto reláciu presúva skôr do videohernej roviny než do tej filmovej.

https://www.youtube.com/watch?v=52ZkFD-YlmY

Pozrite siNÁVOD | Ako nájsť na Netflixe tituly so slovenskými alebo českými titulkami?

Napriek tomu ide o zaujímavý nápad ako osviežiť obsah na Netflixe niečím novým. Najmä v čase, keď nedávno oznámil YouTube nový projekt, v rámci ktorého má prinášať práve takéto interaktívne relácie.

Uvidíme, či sa takýto formát osvedčí a či Netflix plánuje ďalej vydávať podobné projekty. Pri filme Bandersnatch, ktorý je súčasťou Black Mirror univerza aj pri You vs Wild sa takáto forma interakcie pýtala, no pri iných žánroch by to mohlo byť skôr na škodu. Zároveň treba doladiť problém so samotným rozhodovaním, ktoré po odkliknutí chvíľu trvá, než sa začne niečo diať, čo trochu kazí zážitok zo sledovania.

ZdrojNetflix

Komentáre k článku