Yamaha vyvinula pohon pre elektrické hyperšporty s výkonom až 1 400 kW

ZDROJ | Yamaha

Yamaha sa popri vývoji vlastných motoriek angažuje aj v oblasti samotných pohonov, vrátane tých elektrických. Po elektromotoroch pre bežné autá a motorky predstavuje unikátny all-in-one pohon určený pre najvýkonnejšie elektromobily na svete. Fungovať dokáže aj v zostave štyroch pohonov.

Spoločnosť Yamaha Motor doteraz prijímala zákazky na vývoj elektrických pohonov s výkonom od 35 do 200 kW. Ujsť si však najnovšie nedá ani vyššiu výkonnostnú kategóriu, ktorá je už určená pre hyperšportové elektromobily. Na trh totiž uvádza svoj prvý 350 kW elektromotor fungujúci pri napätí 800V.

Unikátnou vlastnosťou tohto elektromotora má byť jeho kompaktnosť. Yamaha do jedného šasi vložila samotný elektromotor, prevodovku a invertér, vďaka čomu je na jednu platformu elektromobilu bez problémov možné vložiť aj 2-4 takéto pohony s potenciálnym výkonom 700 až 1 400 kW.

ZDROJ | Yamaha

Záujemcovia si už môžu nový pohon predobjednať aj s možnosťou jeho konštrukčnej úpravy pre potreby jednotlivých zákazníkov, resp. konkrétnych elektromobilov. Rovnako sa ešte pred vstupom do ostrej výroby môže meniť jeho udávaný výkon, pôjde však maximálne o jednotky kW.

Pozrite siV bratislavskej MHD sa rozbehol pilotný projekt smart mobility

Yamaha doteraz oproti konkurencii vo vývoji elektromotorov mierne zaostávala a jej pohony v bežných elektromobiloch v podstate nevidieť. Výraznejšia zmena v tomto smere nastala až v priebehu minulého leta, kedy spoločnosť predstavila menší elektromotor s výkonom 35 kW určený pre elektrické motorky a malé vozidlá a neskôr elektromotor s výkonom 150 kW určený pre elektrické autá.

V závere minulého roka Yamaha predstavila aj vlastný elektrický skúter e-Vino s výkonom 1,2 kW a 500 Wh batériou, ktorá by mala poskytovať dojazd na úrovni 29 kilometrov s možnosťou jeho zdvojnásobenia pridaním druhej batérie. Nateraz to má ale e-Vino namierené iba na japonský trh bez bližších informácií o jeho rozšírení aj do Európy, kde by sa rozhodne uplatnil.

ZdrojYamaha

Komentáre k článku