Yamaha ukázala nové elektromotory pre e-motocykle aj autá

ZDROJ | Yamaha

Japonská spoločnosť Yamaha intenzívne pracuje na vývoji nových elektromotorov a pohonných jednotiek určených pre elektrické motocykle, aj elektromobily, hoci výrobe osobných automobilov v tradičnom zmysle sa (zatiaľ) nevenuje. Informoval o tom magazín Electrek.

Pokiaľ ide o elektrické vozidlá, divízia elektrických bicyklov Yamaha sa úspešne rozvíja, kým  divízia elektrických motocyklov momentálne zdanlivo stagnuje. To sa ale zrejme veľmi rýchlo zmení, pretože Yamaha prvýkrát predstavila elektromotor s výkonom 35 kW, určený práve pre elektrické motorky.

Pozrite siYamaha Motor vsádza na elektrické motorky, bicykle a invalidné vozíky

Vývoj nových pohonných jednotiek sa začal v motocyklovej divízii Yamaha, ale zrejme sa rozšíri o väčšie motory schopné poháňať plnohodnotné elektromobily. To by mohlo naznačovať záujem Yamahy o výrobu elektrických automobilov.

ZDROJ | Yamaha

V nižšie uvedenom videu Yamaha predstavuje dvojicu 150 kW elektrických motorov poháňajúcich elektromobil s pohonom zadných kolies.

Vývojár Takashi Hara z 2. strojárskej divízie Yamaha vo videu vysvetľuje smerovanie firmy v oblasti elektromobility. Najskôr boli vyvinuté elektromotory pre elektrické motorky – pre ne a ďalšie malé vozidlá je určený motor s výkonom 35 kW. Pohonná jednotka s výkonom 150 kW je určená pre elektrické autá, u ktorých dokáže zabezpečiť slušnú rýchlosť, aj akceleráciu.

Takashi Hara ďalej naznačil, že firma sa spolieha na svoje existujúce výrobné technológie pri výrobe kompaktných motorov. Vďaka nim dokáže vyrábať elektromotory s mimoriadne kompaktným dizajnom, ktorý je výhodný nielen pri jednostopých vozidlách, ale aj v elektromobiloch.

ZDROJ | Yamaha

O vývoji elektrických motocyklov Yamaha sa doteraz objavovalo len veľmi málo informácií. Podobné „ticho pred búrkou“ panovalo aj u ďalších japonských značiek, ale teraz, zdá sa, Honda, Suzuki a Kawasaki nasledujú príklad Yamahy a začínajú sa e-motocyklom intenzívne venovať.

Pozrite siNajvýkonnejší elektromotor na svete? Kandidátov je viac

Honda minulý rok predstavila elektrický terénny motocykel v štýle CRF a nedávno patentovala časti elektrického mopedu Super Cub. Nové patenty na elektrické motocykle  si nechalo registrovať aj Suzuki a Kawasaki predstavila svoj elektrický motocykel Kawasaki EV Endeavor.

Momentálne nie je úplne jasné, či Yamaha plánuje svoje nové elektromotory montovať do svojich vlastných vozidiel, najmä čo sa týka elektromobilov, alebo ich mieni ponúkať ako komponenty iným výrobcom.

V každom prípade ide o ďalšie potvrdenie rastu trhu elektromobility. Popri elektrických autách je veľmi zaujímavý aj segment jednostopých vozidiel, a to nielen v ázijských krajinách.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku