Xiaomi poodhalilo ako ukryli selfie kameru pod displej

ZDROJ | devicespecifications.com

Zdá sa, že 100% zobrazovacej plochy na prednej strane smartfónu už nie je parametrom budúcnosti. Oppo a Xiaomi majú prednú kameru skrytú pod displejom.

Keď čínska spoločnosť Oppo pred pár dňami na svojom Twitter účte zverejnila krátke video, na ktorom ukázala prvý selfie fotoaparát ukrytý pod displejom, zdalo sa, že majú v rukách niečo, čím ďaleko predbehnú konkurenciu. Brian Sheen z Oppo však pre média priznal, že ide len o prototyp, na ktorom treba ešte poriadne zapracovať. “V tomto štádiu je pre fotoaparáty ukryté pod displejom ťažké dosiahnuť rovnaké výsledky, ako ponúkajú normálne fotoaparáty.”

Nová technológia, ktorá má ambíciu poslať do zabudnutie výrezy, kvapôčky a rôzne výsuvné či posuvné riešenia, je tu. Ibaže si na ňu budeme musieť eše chvíľu počkať. Zdalo sa v prvých chvíľach. Takmer okamžite totiž zareagovalo konkurenčné Xiaomi, ktoré rovnaké riešenie predstavilo tiež. Avšak, už implementované do reálneho smartfónu Mi 9.

Pozrite siPlné nabitie batérie za 17 minút? Žiadne sci-fi, ale Xiaomi

Teda máme tu riešenie, ktoré ponúka plne zobrazovaciu plochu po celej prednej strane smartfónu. Časť displeja, pod ktorou je selfie kamera ukrytá, sa dokáže vypnúť nezáväzne od zbytku displeja. To sa udeje v momente, kedy sa zapne fotoaparát. Vo vrchnej časti displeja teda zostane čierny neaktívny pásik, pod ktorým pracuje kamera.

Výhodou, okrem zobrazovacej plochy bez obmedzení, je tiež to, že výrobca môže použiť väčšiu šošovku selfie fotoaparátu. Kamera by mala ponúknuť kvalitnejšie fotografie. Minimalizovanie výrezov, dierok a kvapôčok má totiž vplyv aj na výslednú kvalitu fotografie.

Pozrite siXiaomi Mi 8 Pro – nová vlajková loď so snímačom odtlačkov v displeji

Avšak, ako to celé funguje? Xiaomi po pár dňoch od prezentovania novej technológie, čo to poodhalilo. Použité je nízko reflexné sklo a vysokou priepustnosťou svetla. Spoločnosť vychádza z displeja, ktorý je vyrobený OLED metódou. Takýto displej je tvorený vrstvou organického materiálu medzi dvoma elektródami, anódou na vrchnej časti a katódou na spodnej. Xiaomi sa podarilo katódovú vrstvu upraviť tak, že prepúšťa násobne viac svetla.

Znázornenie dvojvrstvovej OLED: 1. Katóda (−), 2. Vrstva vyžarovania, 3. Produkcia žiarenia, 4. Vodivá vrstva, 5. Anóda (+)ZDROJ | sk.wikipedia.org

Xiaomi v prezentácii hovorí o 20 Mpx selfie kamere, ktorá dokonca využíva nový displej ako jednu zo šošoviek. Ak je pásik displeja, pod ktorým je fotoaparát ukrytý, aktívny plnohodnotne zobrazuje to čo si prezeráte. Ak aktivujete kameru, displej sa vypne. Spoločnosť tvrdí, že fotoaparát pod displejom neuvidíte, čo celkom nie je pravda, pretože v prezentačnom videu sa z istého uhlu dala kamera zahliadnuť. Doležité však je, že na displeji nie sú žiadne fyzické spoje ani iné porušenie zobrazovacej plochy.

ZDROJ | devicespecifications.com

Kedy sa dočkáme tejto technológie v „plnej prevádzke“ je otázne. Xiaomi pred pár mesiacmi prezentovalo ohybný displej, ktorý už bol vo finálnej fáze, no do predaja sa takýto smartfón od spoločnosť stále nedostal. Tiež treba počítať s tým, že prvá, možno prvé, generácie selfie kamery pod displejom, nás kvalitou fotografií a videí vrátia o pár krokov späť. Avšak, v kombinácií s čítačkou odtlačkov prstov v displeji, už naozaj vstupujeme do eŕy, kedy displej nebude nijako porušený a plnohodnotne si budeme môcť užívať veľkú zobrazovaciu plochu.

Zdrojtheverge.com,dpreview.com,sk.wikipedia.org,devicespecifications.com

Komentáre k článku