XG-FAST prenesie až 10Gbit/s po medených kábloch

ZDROJ | Delimiter

ISDN aj ADSL boli svojho času progresívne technológie dátových prenosov, ale stúpajúce nároky s rozvojom multimediálnych služieb a internetu vyžadujú čoraz rýchlejšie pripojenie. Pri mnohých aplikáciách je potrebný aj rýchly prenos smerom od užívateľa, čo asymetrické technológie ako ADSL, alebo ADSL2+ nezvládajú. Optika do domu (FTTH) má síce z hľadiska dnešných potrieb neobmedzené možnosti,  vyžaduje však vysoké náklady na výstavbu sietí.

Pozrite siANTIK Telecom bude už aj v Bratislave a rovno s 1 Gbit/s internetom

Aj preto telekomunikační operátori často využívajú hybridné siete. Optický kábel končí v rozvodnej skrini na chodníku (FTTC), alebo v budove (FTTB) a ďalej sa využívajú existujúce medené vedenia. Pokiaľ sa na ne nasadí technológia vektorizovaného VDSL2, k zákazníkovi sa môže pokojne dostať symetrická konektivita 100 Mbit/s. Niektorí poskytovatelia pripojenia však už začínajú ponúkať rýchlosti až 1 Gbit/s. Poradí si kábel aj s takýmito, alebo vyššími rýchlosťami? Zdá sa, že áno.

V roku 2014 schválený štandard G.Fast, ktorý sa práve začína nasadzovať v praxi, umožní na vzdialenosti do 100m prenosy rýchlosťou 500-1000 Mbit/s po medenom kábli. Ani to však nie hranica metaliky.

V júli 2014 Bellove laboratória, v tom čase súčasť koncernu Alcatel-Lucent, „zlomili“ rekord širokopásmového pripojenia po kábli. S technológiou pomenovanou XG-FAST dosiahli prenos 10 Gbit/s. Od 14. januára 2016 spolupracujú Bell Labs s Nokiou, ktorá sa stala vlastníkom ich materskej firmy Alcatel-Lucent.

XG-FAST graf
ZDROJ | Alacatel-Lucent

Štandard XG-FAST síce ešte nie je schválený medzinárodnými autoritami ako ITU, ale už sa intenzívne testuje. Nokia informovala, že v spolupráci s Deutsche Telekomom dokončila laboratórnu štúdiu, ktorá preukázala, že XG-FAST vyvinutý v Bell Labs môže po medených prístupových sieťach poskytovať aj vyššie rýchlosti. Táto technológia, označovaná tiež ako G.fast2, dokázala po dvoch medených pároch v kábli Cat.6 preniesť na vzdialenosť 50m dáta rýchlosťou 11 Gbit/s.
Nokia hovorí, že XG-FAST je schopný zabezpečiť symetrické pripojenie 1Gb/s na vzdialenosť 70 m, čo umožní vo vnútri budov dosiahnuť rýchlosti „podobné optike“ s využitím existujúcich telefónnych liniek. To by bolo praktické riešenie v zastavaných mestských oblastiach a na sídliskách.

XG-FAST sa tak môže stať novým stupienkom v hybridných sieťach typu „optika ku vchodovým dverám“ (Fiber-to-the-front-Door). Ako sme širokopásmovým pripojením do internetu žili na Slovensku ešte pred štyrmi rokmi, si môžete prečítať v tomto článku:

Pozrite siZrýchľovanie DSL od Telekomu je dobrou, aj zlou správou

Inými slovami, nová technológia nie je nádejou pre tých, čo sú dnes odkázaní na služby typu ADSL/ADSL2+ na predmestiach, alebo na vidieku. Na diaľkové prenosy totiž nedosiahne a existenčne je odkázaná na blízkosť rozvádzačov napojených na optický kábel. Netreba však zúfať, každá pomoc je dobrá a v oblastiach bez kábla možno o päť rokov pomôžu dostupnosť veľmi rýchleho internetu zlepšiť mobilné siete 5G.

ZdrojNokia

Komentáre k článku