Xbox Adaptive Controller – nový ovládač pre ľudí s postihnutím

ZDROJ | Microsoft

Microsoft konečne ukázal Xbox Adaptive Controller, na ktorom pracuje už niekoľko rokov. Ako už názov napovedá, ide o ovládač na Xbox skutočne pre kohokoľvek.

https://youtu.be/9fcK19CAjWM

15. júna 2015 Microsoft predstavil svoj ovládač Xbox One Elite Wireless Controller. Malo ísť o perifériu určenú hlavne pre vášnivých a profesionálnych hráčov. Neskôr sa ale ukázalo, že záľubu našiel Elite ovládač aj medzi ľudí s fyzickým postihnutím. Jeho časti sa totiž dali vymeniť a tlačidla mohli byť premapované.

O dva roky neskôr chcel softvérový gigant znova zlepšiť herný zážitok postihnutým hráčom a aktualizoval svoj softvér pre Xbox One. Ten priniesol hlasový výstup a lupu pre ľudí s problémom zraku. Okrem toho pridal aj funkciu Copilot, ktorá umožnila hranie hier s dvoma ovládačmi. Dodnes to využívajú používatelia, ktorí napríklad nemajú obe ruky zdravé.

Pozrite siXbox One X – aká je najvýkonnejšia konzola na svete?

Teraz ale Microsoft zašiel ešte ďalej a predstavil úplne nový produkt. Je ním Xbox Adaptive Controller, ktorý trošku pripomína mixážny pult. Hneď na prvý pohľad zaujmú dva veľké čierne kruhy, ktoré prezentujú tlačidlá A a B. Nechýbajú aj ďalšie tlačidlá, ktoré nájdeme na bežných Xbox ovládačoch, všetky sú tiež programovateľné.

ZDROJ | Microsoft

To najdôležitejšie sa ale skrýva v zadnej strane. Xbox Adaptive Controller tam totiž má 19 portov s 3,5 mm jackom na pripojenie ďalších periférií. Používateľ si tak môže priradiť všetky možné funkcie na 19 ďalších ovládačov rôznych rozmerov tak, aby vedel s prehľadom všetko ovládať. Umiestnenie si preto môže nájsť aj v obývačkách zdravých ľudí, ktorí jednoducho preferujú iný štýl ovládania hier.

ZDROJ | Microsoft

Xbox Adaptive Controller sa nemusí pripájať ku žiadnemu zdroju, do Xboxu ale musí viesť kábel. Výdrž na jedno nabitie je 25 hodín. Ak je kapacita batérie na nule, nabíja sa cez USB-C konektor. Spodná strana potom ponúkne i závity na upevnenie.

Nový ovládač sa bude predávať za 100 dolárov a dostupný bude neskôr v tomto roku.

ZdrojXbox

Komentáre k článku