WT:Social – nová sociálna sieť bez reklám od spoluzakladateľa Wikipédie

ZDROJ | WT:Social

V čase, keď sociálnym médiám vládne Facebook, Instagram či TikTok, je ťažké zaujať niečím novým. Spoluzakladateľ Wikipédie, Jimmy Wales, to skúša so sociálnou sieťou WT:Social.

Ak vám niekto tvrdí, že je niečo zadarmo, neverte mu. Platí to aj o tzv. sociálnych sieťach, ktoré sú oficiálne zdarma. Všetky však fungujú z platenej reklamy, ktorá sa každodenne zobrazuje množstvu používateľov.

ZDROJ | WT:Social

Pozrite siUmelá inteligencia dopĺňa Wikipédiu a pomáha odstraňovať rodovú nerovnosť

Spoluzakladateľ Wikipédie preto vytvoril sociálnu sieť bez reklám, ktorá by mala prinášať trochu svetla do sveta plného fake news a konšpiračných teórií.

Sociálna sieť WT:Social alebo WikiTribune je momentálne vo svojej testovacej fáze, do ktorej sa môže zapojiť ktokoľvek. Myšlienka je jednoduchá – zmeniť paradigmu sociálnych sietí, ktoré spôsobili, že sa k hlasu dostalo množstvo nenávistných ľudí a konšpirátorov. Algoritmy fungujú na základe miery sledovanosti a zábavy, nie na základe objektivity.

Zároveň zakladateľ WT:Social hneď na úvod hovorí o tom, že nemá úmysel niekomu predať alebo vymeniť osobné dáta, čím otvorene hovorí o Facebooku.

Pri prihlásení sa na sociálnu sieť uvidíte niekoľko diskusných skupín, do ktorých sa viete zapojiť. Ide v podstate o diskusné fórum, kde momentálne prevládajú rôznorodé zaujímavé témy ako kryptomeny, audioknihy či história. Tieto fóra sa nazývajú subwiki podľa Wikipédie. 

ZDROJ | Mun May Tee

Pozrite siWikipedia: v prehľadnejšom dizajne sa vám bude študovať lepšie

Pri každej skupine nájdete počet členov a tiež postov. Sieť môžete finančne podporiť sumou 90 € ročne alebo 12 € mesačne. Pokiaľ vznikajúcu sieť finančne podporíte, získate okamžitý plnohodnotný prístup pre vás a 200 kamarátov. Sieť by mala fungovať práve na základe týchto individuálnych darov, ktoré sú dobrovoľné. Na rovnakom princípe funguje aj Wikipédia, ktorá je tu s nami už takmer 20 rokov.

Hlavným cieľom sociálnej siete je slúžiť ako platforma pre novinky zo sveta. Noviny majú priniesť vysoko-kvalitnú novinársku prácu založenú na faktoch, nie konšpiráciách. V rámci tejto platformy má zároveň existovať základňa pre konštruktívnu diskusiu.

Vyzerá to tak, že sociálna sieť bude úspešná, keďže iba za prvé dva dni WT:Social dosiahol počet používateľov 160 000.

ZdrojWT:Social

Komentáre k článku