Wireality – realistický VR zážitok pomocou pripojenia prstov na káble

ZDROJ | Wireality

Snahy o prenesenie reality do virtuálneho prostredia so sebou prinášajú rôzne originálne nápady. Príkladom je Wireality, projekt, ktorý umožní priblížiť virtuálnu realitu tej skutočnej pomocou prstov pripojených na káble.

Pri virtuálnej realite sa stále nenachádzame v stave, aby sme mohli objekty v hrách cítiť a dotýkať sa ich. Napriek tomu existujú projekty, ktoré sa o takúto formu reality pokúšajú. Príkladom je využitie špeciálnych rukavíc s haptickou odozvou, prípadne špeciálnych oblekov s tlakovými senzormi.

Pozrite siRoto VR rieši problém sedenia pri hraní hier vo virtuálnej realite

Najnovší nápad funguje na trochu odlišnom princípe. Pomocou špeciálneho zariadenia umiestneného na ramene používateľa sa mechanické káble upevnia na prsty a na zápästie. Tieto káble sú následne prepojené s programom a v konkrétnom prostredí/hre budú ťahať za prsty, čím sa vytvorí simulácia haptickej odozvy a kontaktu s predmetom.

Takáto forma by mohla simulovať napríklad hranice prostredia (steny, veľké objekty), prípadne pocit, že v ruke držíte nejaký objekt. Tím, ktorý za projektom stojí, zároveň dodáva, že takáto forma simulácie je zatiaľ možná iba pre statické objekty.

Ide samozrejme zatiaľ o koncept, ktorý môže so sebou prinášať množstvo múch ako napríklad problém s pomotaním káblov, prípadne so silou odporu káblov. Napriek tomu, tím vývojárov plánuje udržať nízku cenu výrobku, ktorá by sa mohla pohybovať do 50 dolárov za jeden kus. Hmotnosť jedného zariadenia Wireality je 273 gramov, z ktorých iba 11 gramov tvoria káble na prstoch.

ZDROJ | Wireality

Pozrite si8 miest, na ktoré môžete vycestovať virtuálne aj v čase karantény

Ide o zaujímavý nápad, ktorý by sa dal využiť nielen v hrách, ale aj v profesionálnych simuláciách, prípadne v technologickom priemysle či v školstve.

ZdrojCathy-Fang

Komentáre k článku