Wing Aviation už „fičí“ na troch kontinentoch

ZDROJ | Wing Aviation

Nadšencov pre využitie dronov a lietajúcich strojov s kolmým štartom a pristávaním (VTOL) v doprave a doručovaní nákladov je mnoho, realizovaných projektov je však pomenej. A aj niektoré spustené narážajú na rôzne úskalia. Ale existujú aj úspešné príklady.

Pozrite siPrime Air – drony Amazonu „lietajú v problémoch“

Wing Aviation, jedna z dcér materskej spoločnosti Google Alphabet, úspešne pokračuje v projekte doručovania menších zásielok pomocou vlastných autonómnych dronov.

Kuriérske a donáškové služby Wing postavené na dronoch odštartovali v roku 2019 v mestskej časti Vousaari v Helsinkách, kde si zákazníci mohli takto objednať pečivo, zákusky, alebo jedlá priamo domov.

ZDROJ | Wing Aviation

Dnes Wing funguje aj v niekoľkých mestách v Austrálii a v USA a darí sa mu celkom dobre. Len minulý mesiac firma oslávila pokorenie hranice 100 000 doručených zásielok. Podľa vyjadrenia spoločnosti, služby doručovania prostredníctvom dronov sa rozbiehajú tam, kde to legislatíva dovoľuje.

Pozrite siWing bude doručovať zásielky dronmi už aj v USA

Aktuálne Wing nazýva austrálsky Logan „hlavným mestom sveta v dodávkach dronmi“. Obyvatelia Loganu si už objednali viac ako 50 000 dodávok doručených dronmi Wing priamo do svojich domovov. Pritom ide o mesto len o čosi väčšie ako Prešov, alebo Žilina. Wing pokrýva donáškami Logan s jeho 19-timi predmestiam s celkovou populáciou okolo 110 000 obyvateľov.

Len v prvom augustovom týždni si obyvatelia Loganu objednali asi 4 500 dodávok. To znamená, že počas prevádzkových hodín tam lietali drony v priemere každých 30 sekúnd.

Ako sa vraví – „šedá je každá teória a zelený je strom života“. Kým množstvo firiem donášky pomocou dronov testuje, alebo má spustené rôzne fázy pilotných projektov, Wing je už o stupeň vyššie – pracuje, takpovediac, naostro.

ZDROJ | Wing Aviation

Wing potvrdzuje, že reálne operácie v Logane prekonávajú všetky testy doručovania dronmi, ktoré v súčasnosti prebiehajú po celom svete. Veľký objem zásielok predstavuje nielen významný súbor údajov, ale sú to cenné dáta, pretože ide o živú, automatizovanú službu na požiadanie.

Po prijatí objednávky softvérové ​​systémy Wing odošlú najvhodnejšie lokalizovaný dron na vykonanie dodávky z viacerých prevádzkových miest spoločnosti. Systémy pritom používajú údaje o operačnom prostredí – softvér vykonáva a analyzuje 15 miliónov simulácií zmien počasia a terénu denne.

Záťažové testy doručovacích systémov a neustále zlepšovanie smerovania slúžia takisto na vytvorenie optimálnej dráhy pre doručovacie drony.

Pozrite siUPS a Wingcopter pracujú na novej generácii kuriérskych dronov

Na rozdiel od viacerých programov doručovania dronmi sústredených okolo jedného obchodníka, program Wing poskytuje doručovacie služby pre rôzne firmy – umožňuje tak ponúkať služby menším obchodom a reštauráciám. Výhody takéhoto doručovania sa ukázali zvlášť v priebehu lockodownu vyhlasovaného počas obáv z pandémie Covid-19, keď boli obmedzované možnosti vychádzania, alebo veľa obyvateľov pracovalo z domu.

Ťažko odhadovať, ako sa bude takýto typ dopravy správať, keď do hry vstúpi množstvo konkurujúcich si subjektov a prevádzka výrazne narastie. Z dnešného pohľadu však doručovanie dronmi vyzerá zaujímavo.

ZdrojDRONELIFE

Komentáre k článku