Windows 10 už sme nainštalovali, trvalo nám to 97 minút

ZDROJ | Windows

Na základe doteraz známych informácií a našich skúseností s aktualizáciou z Windowsu 8 na 8.1 sme vám v samostatnom článku priniesli dôvody, prečo je rozumné s aktualizáciou ešte nejaký čas počkať. My sme samozrejme riziká podstúpili a do inštalácie sme sa pustili, akonáhle to bolo možné. Nový Windows 10 nás ohromil, i keď sa dostavili aj očakávané problémy. Ale o nich neskôr – teraz sa pozrite, ako proces aktualizácie prebieha.

Inštalácia Windows 10

Toto okienko ste mohli videť už pred niekoľkými mesiacmi. Rezervácia aktualizácie je prvým krokom k získaniu Windows 10. Dostanete sa k nej pomocou bielej ikonky Windows v pravej časti spodnej systémovej lišty. Pokiaľ ikonku nevidíte, postarajte sa o inštaláciu najnovších aktualizácií vášho Windowsu 7/8/8.1.

Inštalácia Windows 10

Niekedy v období medzi rezerváciou a dnešným dňom vydania vám pravdepodobne prebehla kontrola kompatibility hardvéru a softvéru. Popravde, veľmi sme tejto optimistickej správe neverili…

Inštalácia Windows 10

Pokiaľ ste si aktualizáciu rezervovali, zrejme ste dnes ráno našli notifikáciu a po jej otvorení toto okno. Úprimne, čakali sme, že sa k inštalácii dostaneme až niekoľko dní po jej vydaní. Microsoft však zariadil, že sa dáta stiahli už vopred a tak nie je problém bežať na finálnom Windows 10 už od prvého dňa.

Inštalácia Windows 10

Pokiaľ sa na to odhodláte, uvidíte takéto okno. Samozrejme je potrebné (aj mobilný) počítač nechať pripojený k elektrickej sieti, proces je dlhší a hardvérovo náročný. Pokiaľ si na desktope regulujete ventilátory, môžete im radšej trošku pridať, zvlášť teraz v lete :-) Takisto, ak k notebooku používate chladiacu podložku, zapnite ju.

Inštalácia Windows 10

Keďže proces podľa dostupných informácií trvá 30-45 minút, počas ktorých počítač nemôžete používať, vítame možnosť aktualizáciu odložiť na konkrétny dátum a čas. V našom prípade proces trval ešte podstatne dlhšie – 1 hodinu 37 minút.

Hovoríme o minuloročnom notebooku nižšej triedy s procesorom Intel Pentium N3520, 4 GB RAM a 500 GB hybridným diskom. Ten bol v tomto prípade skôr brzdou kvôli 5 400-otáčkovej rýchlosti.

Na počítačoch s SSD alebo 7 200-otáčkovým HDD bude aktualizácia pravdepodobne podstatne rýchlejšia. Mimochodom, aktualizovali sme z Windows 8.1, zo sedmičky to takmer iste potrvá dlhšie.

Inštalácia Windows 10

200 000 stranové licenčné zmluvy, to je tiež jedna z výziev tohto desaťročia… ak by ste si ich aj chceli prečítať, kvôli právnickému jazyku ich málokto celkom pochopí.

Inštalácia Windows 10

V tejto chvíli už počítač pracuje bez vášho zásahu. Najskôr sa inštalácia pripravuje, čo v našom prípade trvalo asi 10 minút. Mimochodom, ospravedlňte prosím neprofesionálnosť fotografií. Počas inštalácie nie je možné robiť screenshoty a fotenie monitora s odleskami je disciplína, ktorú autor tohto článku ešte celkom nezvláda. :)

Inštalácia Windows 10

Následne sa dostanete k inštalácii samotnej, ktorá prebieha automaticky. Zatiaľ žiadne potvrdzovanie ani nastavovanie. Najskôr sa súbory skopírujú, resp. rozbalia na disk, čo je pomerne lineárne prebiehajúca operácia. Inštalácia funkcií a ovládačov, ako aj konfigurácia nastavení sú procesy, ktorých trvanie odhadnete ťažšie.

Mimochodom, všimli ste si výzvu, aby ste si oddýchli?

Inštalácia Windows 10

Zhruba po hodine a pol počítač opäť požadoval prihlásenie, inštalácia bola hotová.

Inštalácia Windows 10

Nasledujú drobné nastavenia, ktoré sa z Windows 8.1 nepreniesli. Najmä preferencie v oblasti súkromia. Windows 8.1 natívne väčšinu funkcií potenciálne narúšajúcich súkromie zakazoval. Windows 10 je v tomto „pokrokovejší“, všetky funkcie povoľuje – napríklad aj automatické pripájanie na voľné, nezabezpečené Wi-Fi siete.

Určite teda ešte pár minút zržte svoju túžbu vyskúšať nový OS a preklikajte sa nastaveniami. V zásade stačí všetky možnosti zakázať, t. j. prepnúť voľby na opačné.

Inštalácia Windows 10

Windows 10 má prepracované, nové aplikácie pre fotografie, hudbu, filmy a internet. Pokiaľ ich však nechcete nastaviť ako predvolené, prispôsobte aj tieto nastavenia. V našom prípade sme zvolili, aby všetky predvolené programy zostali na starom nastavení, t. j. aby sa tieto štyri novinky Windows 10 neaktivovali.

Márne, nastavili sa ako predvolené aj tak :-) Drobná chybička, ktorú pri používaní ľahko vyladíte.

Inštalácia Windows 10

Tesne pred prvým pohľadom na novú plochu ešte systém kde-čo dorába a možno vás poteší humánnymi hláškami typu „Dobrý deň“, „Všetko pre vás pripravujeme“ a „Nebude to trvať dlho“.

Inštalácia Windows 10

A toto je už prvý vytúžený pohľad na novú plochu Windows 10. Zachované zostalo aj pozadie, my sme ho zmenili kvôli screenshotom. Systém si zapamätal neporiadok na ploche (ten sme kvôli screnshotom tiež radšej upratali), nastavenie zamknutej obrazovky aj veľkú väčšinu ostatných nastavení, hoci nie všetky.

Na paneli úloh pribudli vľavo aj vpravo nové ikony, stará zostali zachované.

Na prvý pohľad nás ohromil nádhernou grafikou, ale aj novými šikovnými funkciami. Po pár minútach sa dostavili aj prvé problémy, takže používateľom, ktorí nechcú riskovať, naďalej odporúčame s aktualizáciou počkať. My máme v pláne najbližšie dva dni systém intenzívne testovať a začiatkom víkendu sa vám opäť prihlásiť, tentokrát s rozsiahlejšími prvými dojmami. Veríme, že pozitívnych bude viac ako negatívnych.

Komentáre k článku