Wi-Fi zažije evolúciu, ktorá prinesie podporu 6 GHz pásma

ZDROJ | Wi-Fi.org

Podľa niektorých odborníkov pôjde o najväčšiu zmenu v technológii Wi-Fi za posledných 20 rokov. Wi-Fi s podporou 6 GHz prinesie veľa pozitívnych zmien.

Federálna komisia pre komunikáciu, americká vládna agentúra, schválila zásady 6 GHz frekvencie na nelicencované použitie. Do teraz bolo možné browsovať iba na frekvenciách 2,4 GHz, prípadne 5 GHz. Pridaním 6 GHz frekvencie sa otvorí priestor na viac sietí, čo zabezpečí, že na jeden vysielací router bude môcť byť pripojených viac zariadení.

ZDROJ | Pplware

Pozrite siAko urobiť z Macu Wi-Fi hotspot?

Nová frekvencia by mala byť dostupná už koncom tohto roku pre spoločnosti a ďalšie roky by mala byť dostupná v routeroch, ktoré máme doma. Maximálna rýchlosť ostáva rovnaká ako pri 5 GHz routeroch – 9,6 Gbps.

Toto je najväčšie rozhodnutie týkajúce sa Wi-Fi v histórii posledných 20 rokov„, vyjadril sa Kevin Robinson, marketingový riaditeľ Wi-Fi Alliance, skupiny, ktorá dohliada nad implementáciou Wi-Fi technológie.

Výsledkom bude tiež bezproblémový prenos dát a možnosť mať pripojených viacero zariadení súčasne, ktoré môžu fungovať bez vzájomného spomaľovania.

Výhodou tiež je, že zo začiatku nebude sieť zahltená 6 GHz pripojeniami, takže sa nebudú navzájom blokovať. Ako poznamenal portál The Verge, človek, ktorý bude mať v bytovke prvý 6 GHz router, bude mať najlepšie a najrýchlejšie pripojenie.

Na novú Wi-Fi 6E sa pripravujú aj výrobcovia – Broadcom oznámil prípravu mobilného čipu a Qualcomm so spoločnosťou Intel plánujú podporovať novú frekvenciu od začiatku budúceho roku. Pridávajú sa aj iné technologické spoločnosti.

ZDROJ | WinBuzzer

Pozrite siWi-Fi 6 v celom dome za rozumnú cenu? TP-Link má riešenie

V neposlednom rade, nová frekvencia je zatiaľ povolená pre USA, takže v rámci Európskej únie si musíme počkať, kým frekvenciu schváli Európska komisia. Malo by k tomu dôjsť ešte tento rok.

Na záver treba dodať, že podpora pre Wi-Fi 6 GHz nie je to isté ako štandard Wi-Fi 6, ktorý majú niektoré smartfóny. Wi-Fi 6 je iba názov posledného štandardu v rámci starých frekvencií. Od budúceho roku tak hľadajte označenie Wi-Fi 6E.

ZdrojWi-Fi

Komentáre k článku