WHO pripravuje vlastnú aplikáciu o COVID-19, zvažuje aj sledovanie stretnutí

ZDROJ | freepik

Nebude to po prvý krát, čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vytvorí špeciálnu mobilnú aplikáciu venovanú informáciám o šíriacom sa víruse. Tentokrát sa však jej súčasťou môže stať aj sledovanie stretnutí jej používateľov, resp. nakazených ľudí cez Bluetooth.

Nová aplikácia vytvorená priamo Svetovou zdravotníckou organizáciou by sa mala objaviť v obchodoch s aplikáciami na mobilných platformách Android a iOS už v priebehu tohto mesiaca. Určená bude primárne pre menej rozvinuté krajiny, kde má ľuďom pomôcť s informovanosťou o novom koronavíruse.

Aplikácia používateľom poskytne informácie o šírení a príznakoch ochorenia COVID-19. Jej súčasťou by mal byť krátky dotazník, na základe ktorého budú môcť používatelia zistiť, či sa u nich vyskytujú niektoré príznaky tohto ochorenia.

ZDROJ | Yura Fresh (Unsplash)

V prípade, že to bude potrebné, im aplikácia na konci tohto dotazníka poskytne informácie o najbližších miestach, kde sa môžu nechať na COVID-19 otestovať. Neskôr by do aplikácie mohli pribudnúť aj informácie o duševnom zdraví a krízové linky, na ktoré sa budú môcť používatelia v prípade obáv z koronavírusu bezplatne obrátiť.

Pripravovaná aplikácia bude dostupná globálne, no jednotlivé krajiny budú môcť jej základy (ako napr. spomínaný test) integrovať do vlastných aplikácií a webových stránok. Väčšina krajín už vlastné aplikácie spojené s novým koronavírusom má. Príkladom je aj slovenská aplikácia Covid19 ZostanZdravy.

Pozrite siSmarthodinkám koronakríza nevadí. Predávajú sa lepšie ako minulý rok!

Súčasťou spomínanej slovenskej aplikácie je aj sledovanie stretnutí ľudí, resp. ich zariadení pomocou technológie Bluetooth. Svetová zdravotnícka organizácia podľa agentúry Reuters zvažuje, že podobné riešenie integruje aj do vlastnej pripravovanej aplikácie.

WHO sa pri tvorbe „sledovacieho“ systému bude môcť oprieť o softvérový základ, ktorý do svojich operačných systémov Android a iOS práve v tejto chvíli integrujú spoločnosti Apple a Google. S týmito spoločnosťami už o tejto možnosti údajne hovorili aj softvéroví inžinieri WHO.

ZDROJ | Google

Organizácia chce najprv pred implementáciou takejto funkcie do pripravovanej aplikácie zvážiť všetky bezpečnostné riziká, ktoré sú s tým spojené. Aj keď technologické giganty hovoria o maximálnej ochrane súkromia, WHO sa obáva zneužitia tohto spôsobu sledovania používateľov na získavanie citlivých dát a ich neskoršie speňaženie reklamnými spoločnosťami.

Pozrite siČo už vieme o Apple iPhone 12?

Je tak celkom možné, že z pripravovanej aplikácie z dielne WHO bude výlučne informatívna aplikácia určená primárne pre chudobnejšie krajiny sveta. Práve ich sa už aktuálne snaží WHO zapojiť do najaktuálnejšej informovanosti o aktuálnej pandémii pomocou SMS správ a špeciálneho účtu v četovacej aplikácii WhatsApp.

ZdrojReuters

Komentáre k článku