WhatsApp, Twitter a Facebook sú zablokované pre voľby v Zambii

ZDROJ | 9to5google

Podľa organizácie pre digitálne práva Access Now a internetového monitoringu NetBlocks je údajne služba WhatsApp a ďalšie v Zambii zablokované počas prebiehajúcich všeobecných volieb.

Blok, ktorý postihne poskytovateľov internetu vo vlastníctve štátu, ale aj ďalšie súkromné ​​siete, by mohol počas sporných volieb odrezať voličov od nesmierne dôležitého spôsobu komunikácie.

ZDROJ | Sony

Lusaka Times, miestne zambijské spravodajské médium, píše, že predstavitelia zambijského ministerstva informačných a vysielacích služieb zvažovali obmedzenie prístupu na internet pred voľbami. Spomína plány vlády zastaviť šírenie dezinformácií o voľbách. Dramatický pokles internetovej návštevnosti v deň volieb v službách WhatsApp, Twitter, Instagram a Facebook zaznamenaný NetBlocks len potvrdzuje, že vláda v súvislosti s týmto plánom pokročila.

Zambijské prezidentské voľby, v ktorých sa úradujúci prezident Edgar Lungu postavil proti lídrovi opozície Hakainde Hichilemovi boli poznačené násilím, čo si vyžiadalo vojenské zásahy súčasnej vlády. Volebné miestnosti sa zatvorili 12. augusta o 12:00 ET, ale aj potom vraj bolo možné hlasovať.

Pozrite siInstagram má za sebou prvú dekádu. Oslavuje a prináša nové funkcie

Aj v tomto prípade vidíme dôležitosť sociálnych sietí, ktoré v nedemokratických krajinách suplujú nezávislé média. Ak ich mocenský aparát odstaví od verejnosti, dostať sa k pravdivým informáciám je prakticky nemožné. Na druhej strane, sociálne siete spravujú súkromné firmy, často s podivuhodnými pravidlami, kde nie je núdza o hoaxy, šírenie dezinformácií a najmä je v popredí jediné – zisk akcionárov.

ZdrojReuters

Komentáre k článku