Waymo je už len krok pred spustením autonómnej prevádzky

ZDROJ | Waymo

Komerčné využitie autonómnej prepravy osôb zrejme už čoskoro nahradí nielen klasických taxikárov ako aj služby typu Uber.

ZDROJ | Waymo

Firma Waymo vznikla ako projekt Google v roku 2009, teraz obe spoločnosti patria pod ich materskú firmu Alphabet. Waymo bola založená s cieľom poskytovať autonómnu jazdu autom. Tento obľúbený námet sci-fi autorov sa za deväť rokov od založenia stáva realitou, aspoň to tak tvrdí firma.

https://youtu.be/QqRMTWqhwzM

Waymo už dostalo povolenie na prevádzku v oblasti prepravnej siete v Arizone a pridáva niekoľko tisíc autonómnych minivanov Chrysler Pacifica do svojej flotily. Zatiaľ nie je známe, aké veľké budú poplatky za túto zaujímavú službu, ani aký akčný rádius budú mať jeho vozidlá.

Pozrite siAutonómne vozidlá Waymo najazdili už viac ako 6 miliónov kilometrov

ZDROJ | Waymo

Čo vieme je, že Waymo chce ostať na prvom mieste v tomto sektore dopravy a nechať ďaleko za sebou Uber a Lyft – kde túto službu poskytujú autá riadené ľuďmi.

Tieto spoločnosti však naopak dúfajú, a spolu s nimi aj General Motors a Ford, že v najbližších rokoch začnú s vlastnými službami autonómnej dopravy. Napríklad General Motors sa zaviazala, že už v roku 2019 uvedie na trh svoje samohybné vozidlá.

Viete, že Waymo týždenne najazdí viac ako 40 000 kilometrov?

Waymo je presvedčené, že jej softvér a hardvér je dostatočne bezpečný, stabilný a efektívny. V prevádzkových centrálach má pracovníkov, ktorí sú pripravení riešiť komplikované a nepredvídateľné situácie, napríklad dopravnú nehodu a z toho vyplývajúcu zmenu smeru jazdy, ktorú riadi policajt. Kontrolu nad jazdou však bude mať z bezpečnostného dôvodu vždy len samotné auto.

ZDROJ | Waymo

Čaká nás teda zaujímavá budúcnosť. Po takmer sto rokov trvajúcej nude v automobilovom priemysle prichádzajú hneď dve veľké zmeny. Prvou je koniec spaľovacích motorov a príchod elektrických automobilov, druhou zmenou je koniec šoférov, aspoň tých v ľudskom tele.

Milovníci adrenalínu, hundroši na ženy za volantom a lámači rýchlostných limitov si budú musieť nájsť iný koníček. Čo na to hovoria dopravní policajti? Všimnú si vôbec túto zmenu? Bude nám ešte treba vodičský preukaz?

ZDROJ | Waymo

ZdrojWaymo

Komentáre k článku