Wallbox má prvú obojsmernú nabíjačku, elektromobil tak môže napájať domácnosť

ZDROJ | Wallbox

Španielsky výrobca nabíjačiek pre elektromobily, Wallbox, na výstave CES 2020 oficiálne predstavil svoju prvú domácu nabíjačku s jednosmerným prúdom, ktorá je schopná pracovať obojsmerne. To znamená, že energiu dokáže do auta nielen posielať, ale ju aj v prípade potreby čerpať. Elektromobil tak slúži ako veľká batéria pre domácnosť.

ZDROJ | Wallbox

Obojsmerné nabíjačky sú už nejaký ten piatok známe, no ani jedna (pokiaľ vieme) nie je tak malá, ako Wallbox Quasar. Tá je len o čosi väčšia, ako bežné wallboxy, teda nabíjačky pre domácnosti.

Úplnou novinkou nabíjačky Wallbox Quasar je však jej využiteľnosť. Nabíjačku je možné využívať ako bežnú nabíjačku pre svoj elektromobil, prípadne plug-in hybrid, no v prípade potreby je elektromobil možné využiť opačne, na zásobovanie domácnosti energiou. Všetko potrebné je v nabíjačke samotnej.

Horšie je však to, že Wallbox Quasar dokáže nabíjať výkonom iba 7,4 kW, čo sa rovná tým najslabším AC nabíjačkám na trhu. Napája sa priamo zo siete (240V, 32A). Aj preto je nabíjací výkon pomerne nízky. 7,4 kW však „tečie“ aj opačným smerom. Výrobca tvrdí, že je to dostatok pre napájanie takmer všetkých elektrických zariadení v domácnosti.

ZDROJ | Wallbox

Wallbox Quasar je možné využívať napríklad so solárnymi panelmi, ktoré počas dňa generujú elektrickú energiu, ktorá nabíja batériu elektromobilu. Večer je potom možné túto energiu využívať v domácnosti. Teoreticky tak nie je potrebné kupovať extra batériu pre solárny systéme, v praxi by ale musel byť elektromobil pripojený k nabíjačke aj počas dňa.

Druhý problém môže byť konektor. Quasar využíva CHaDeMo, hoci Wallbox vraj už pracuje aj na CCS a Tesla konektore. Dôvod je však celkom prozaický – aktuálne dokáže využívať obojsmernú prevádzku iba Nissan Leaf a Mitshubishi Outlander PHEV. S inými elektrickými vozidlami obojsmernú prevádzku zatiaľ nie je možné využívať. Ale iba zatiaľ. Viaceré automobilky už oznámili, že aj ich elektromobily budú schopné obojsmernú prevádzku (V2G – Vehicle to grid).

ZDROJ | Wallbox

Obojsmernú prevádzku musia automobilky a výrobcovia batérií certifikovať, aby nevznikali nežiadúce situácie a poškodenia batérií, ktoré by mali byť napríklad ešte v záruke.

Wallbox Quasar má prísť na trh tento rok. Cena má byť ale až okolo 4 000 dolárov, čo je v porovnaní s bežnými AC domácimi nabíjačkami násobne vyššia cena.

ZDROJ | Wallbox

ZdrojWallbox

Komentáre k článku