Vznikne nová fúzia Fiat Chrysler s Renaultom?

ZDROJ | FIAT

Automobilka Fiat Chrysler včera oznámila, že navrhla Renaultu fúziu, ktorej vytvorením by vznikol tretí najväčší výrobca automobilov na svete (za Toyotou a Volkswagenom) s ročnými predajmi 15 miliónov vozidiel.

Automobilky si uvedomujú, že ich čakajú veľké zmeny, ktoré ich budú stáť desiatky miliárd dolárov. Zmena správania zákazníkov, prechod na elektrický pohon a vývin autonómneho riadenia celkom určite neprežije každý tradičný výrobca automobilov.

ZDROJ | Fiat

Fiat Chrysler (FCA) aj z tohto dôvodu navrhol Renaultu vyváženú fúziu, ktorá by z oboch spoločnosti urobila rovnocenných partnerov. Je tu však niekoľko veľkých otáznikov. V prvom rade existujúca aliancia Renaultu s Nissanom a tiež Francúzsko, ktoré ako najväčší akcionár Renaultu (15 %) môže spôsobiť množstvo komplikácií.

Vznik globálneho výrobcu automobilov by priniesol konkurenčnú výhodu, zvýšil zisky a znížil náklady až o 5 miliárd eur.

Zlúčený podnik by ročne vyrábal približne 8,7 milióna áut. Fiat včera tiež uviedol, že 50 percent nového koncernu by pripadlo akcionárom FCA a 50 percent by vlastnili akcionári Renaultu.

Pozrite siSedeli sme v aute budúcnosti, koncepte RENAULT TREZOR

„Trh bude opatrný s týmito číslami synergií, pretože už sa toho toľko sľúbilo a napriek tomu neexistuje jediná rovnocenná fúzia, aspoň v automobilovom priemysle sa to nikdy nepodarilo,“ povedal analytik Evercore ISI Arndt Ellinghorst.

Taliansky podpredseda vlády Matteo Salvini sa vyjadril, že navrhovaná fúzia by mohla byť dobrou správou pre Taliansko, ak by sa zachovali pracovné miesta.

Skupina FCA má pod sebou známe značky, napríklad Alfa Romeo, Fiat, Chrysler, Dodge, Maserati či Jeep a zamestnáva takmer 200-tisíc ľudí.

Pozrite siFiat Centoventi – nápad roka, alebo rovno automobilová revolúcia?

Aj Francúzska vláda v zásade podporuje takéto riešenie, ale tiež bude sledovať svoje ciele, t. j. predovšetkým zamestnanosť a rozvoj národného priemyslu.

ZDROJ | Renault

Dozorná rada Renaultu uviedla, že so záujmom preštuduje ponuku FCA a v najbližšom čase sa k nej písomne vyjadrí.

Ako sme spomínali, nový koncern by sa stal treťou najväčšou automobilkou na svete s trhovou hodnotou cca 39 miliárd dolárov, kde by z tretej priečky odsunul General Motors. Z prípadnej mega-aliancie Renault-FCA-Nissan-Mitsubishi by sa stal najväčší výrobca automobilov na svete.

ZdrojFinancial Times,New York Times

Komentáre k článku