Vzniklo konzorcium HAS, prinesie revolučný model predaja smartfónov

ZDROJ | Samsung

Pred niekoľkými minútami podpísali traja najväčší producenti smartfónov dohodu, ktorá reaguje na pandémiu nového koronavírusu a s tým spojený očakávaný strmý pokles predaja smartfónov. Ešte nedávno by podobná zmluva patrila do kategórie sci-fi. O čo ide?

Huawei, Apple a Samsung. Trojica najväčších výrobcov smartfónov (vraj) dva týždne riešila situáciu okolo globálnych predajov zariadení a pripravovala dohodu, ktorú len pred niekoľkými minútami oznámili v Pekingu. Ich rýchla reakcia naznačuje, že svetovú ekonomiku čakajú mimoriadne ťažké mesiace, ak nie roky.

ZDROJ | nastya_gepp

Konzorcium HAS (Huawei, Apple, Samsung) v snahe oživiť upadajúci záujem o svoje výrobky prináša nový systém ich predaja. Počnúc 1. júlom 2020 sa ich portfólio produktov nebude predávať tak ako doteraz, ale budú sa zdieľať. Okrem toho sa ich predajná cena zníži o 20 % (vďaka zoštíhleniu distribútorského reťazca).

Veľká hospodárska kríza v 30. rokoch minulého storočia bola len prechádzkou ružovým sadom oproti tomu, čo nás čaká v najbližších mesiacoch.

Tim Cook, CEO Apple

Príklad

Ak doteraz stál smartfón 1 000 eur, jeho nová cena bude 800 eur. Kto si ho bude chcieť zaobstarať, bude potrebovať presne 40 eur a potom bude za jeho využívanie platiť 20 eur mesačne. Po 24 mesiacoch si ho bude môcť nechať bez doplatkov, alebo ho odovzdá a vezme si nový model. Vtedy už nebude musieť platiť ďalšiu akontáciu.

Pozrite siMali sme v rukách celú rodinu Samsung Galaxy S20. Aké sú?

Vzorec pre výpočet zdieľania smartfónu je: akontácia je 5 % z ceny zariadenia, mesačný poplatok za jeho využívanie je 50 % z akontácie. Zariadenie bude dostupné každému, kto má zamestnanie, dôchodkový výmer, alebo je študentom.

K rýchlej dohode globálnych hráčov zrejme pomohol fakt, že každý z nich ponúka iný systém. Apple pracuje na iOS, Samsung na Android OS. Huawei síce beží na Androide, no neponúka aplikácie z Google Play, má vlastný obchod s aplikáciami Huawei AppGallery.

Pozrite siPripravení odstrihnúť sa?! – Huawei P40 Pro

Ako to bude prebiehať v praxi zatiaľ nevedia ani samotné firmy. Isté je, že musia konať rýchlo, aby vzbudili záujem používateľov. Konzorcium HAS zároveň uviedlo, že prechádzajú na dvojročný cyklus predstavovania nových verzií operačných systémov. Ušetrený čas chcú venovať oprave chýb a vyladeniu aktuálnych OS.

Čo na to poviete? Páčil by sa vám taký spôsob predaja, resp. zdieľania smartfónov? Aj nám. Škoda však, že ide len o náš prvoaprílový výmysel.

Komentáre k článku