Výstavba prvej trate Hyperloop je skutočnosťou

O koncepcii dopravy budúcnosti, ktorá môže v medzimestskom meradle nahradiť leteckú, železničnú, aj automobilovú dopravu, sa veľa hovorí už odvtedy, čo pred dvoma rokmi túto myšlienku (a zámer) prezentoval Elon Musk. Zakladateľ SpaceX a šéf Tesly Motors sa v príprave projektu osobne, aj finančne angažuje.

hyperloop-trasa

Elon Musk však do projektu zaangažoval aj ďalšie firmy, takže v súčasnosti ho zastrešuje hlavne Hyperloop Transportation Technologies (HTT), ktorá by mala na budúci rok postaviť funkčnú testovaciu dráhu v dĺžke 8 km. S HTT spolupracuje švajčiarska spoločnosť AECOM, Oerlikon Leybold Vacuum a o architektonickú stránku veci sa stará Hodgetts & Fung.

POZRITE SI: Hyperloop: najrýchlejšie pocestujeme potrubnou poštou

SpaceX zas organizuje súťaž o najlepší vagón pre Hyperloop („SpaceX Hyperloop Pod Competition“), určený pre pasažierov, ktorej sa môžu zúčastniť aj vysokoškolskí študenti a nezávislí vývojári. Aktuálne sa prihlásilo už vyše 1000 záujemcov. Za účelom vývoja postaví SpaceX samostatnú testovaciu trať o dĺžke 1 míle v oblasti svojej centrály v kalifornskom Hawthorne.

hyperloop-kabina

Ani Hyperloop Transportation Technologies nezaháľajú. Ako informoval portál ARS TECHNICA, startup plánuje postaviť plnohodnotnú, „na pasažierov pripravenú“ trať Hyperloop v roku 2016. Trať o dĺžke 8 km bude ležať v strede medzi Los Angeles a San Franciscom vedľa medzištátnej diaľnice č.5.

hyperloop-kabina2

Firma má už dnes niekoľko investorov ochotných projekt financovať a na jeho príprave pracuje tím 400 odborníkov. Zaujímavé je, že ide väčšinou o nadšencov, ktorí sa práci na Hyperloop-e venujú popri svojom hlavnom zamestnaní, pričom ide väčšinou o odborníkov z NASA, SpaceX, alebo Boeingu.

POZRITE SI: Testovacia trať pre Hyperloop sa začne stavať v Kalifornii už na budúci rok

Projekt stále vyzerá dosť fantasticky, ale po zapojení renomovaných firiem sa stále viac približuje realite. Je možné, že doprava budúcnosti nakoniec nebude o elektromobiloch, autonómnych vozidlách, ani o supersonických lietadlách, ale o kapsuliach lietajúcich vo vákuových trubiciach nadzvukovou rýchlosťou 1200 km/hod. Ale najskôr to bude zo všetkého niečo.

Zdroj: SpaceX

Komentáre k článku