Výstava CES 2019 sa blíži, čo na nej môžeme očakávať?

ZDROJ | CES

Výstava CES, Consumer Electronics Show, sa aj tento rok koná v americkom meste hriechu, Las Vegas. Od tohto ročníka si viacerí sľubujú mnoho, no prakticky každý rok vie byť čímsi zaujímavý. Čo ale môžeme očakávať od tohto ročníka? Hlavne skratky.

ZDROJ | CES

Áno, skratky budú vládnuť tohtoročnému CESu. Stačí spomenúť iba niekoľko – 5G, 8K, 4K, HDMI, OLED, Wi-Fi, IoT, AI, EV apod. Takže poporiadku.

8K UHD & OLED

Na výstave CES 2019 môžeme bez pochyby očakávať nové komerčné 8K televízory. Tie už síce majú Samsung, LG či Sharp, na svetovom trhu sa ale reálne predáva iba model od Samsungu. Na CESe pribudnú do 8K UHD „rodiny“ aj ďalší svetoví výrobcovia a vlna 8K Ultra HD bude o čosi väčšia. Stále však budú v menšine nielen kvôli vysokým cenám, ale aj obmedzenému obsahu. Samsung však dokázal, že pre 8K stačí aj kvalitný 4K UHD obsah a výsledok stojí za to.

Či sa dočkáme aj nového štandardu HDMI 2.1 v nových 8K televízoroch je otázne, výrobcovia sa ho akosi boja. Snáď sa ale ukážu prvé lastovičky. HDMI 2.1 totiž dokáže prenášať 8K UHD obraz pri 60 fps. Obsahu na takýto obraz je ale minimum, takže HDMI 2.1 stále v telkách neuvidíme.

ZDROJ | HDMI Forum

Samozrejmosťou na CESe bude aj skratka OLED. Už na IFA 2018 sme videli viacero OLED TV od takmer každého výrobcu. CES prinesie nové OLED kúsky, ktoré majú mať vyšší jas, ako minuloročné modely, aby mohli konkurovať čoraz viac sa zlepšujúcim LCD televízorom.

Rovnako s najväčšou pravdepodobnosťou sa dočkáme nárastu uhlopriečok a to nielen pri OLED, ale aj pri LCD paneloch. Základná uhlopriečka by mohla byť 65″. Od minulého roka je bežnou UHD TV s 55″ panelom.

Otázne je, či sa dočkáme aj nového typu TV panelu, microLED. Samsung síce pred rokom predstavil The Wall s microLED displejom, od komerčného modelu mala ale novinka ešte ďaleko. Tento rok by to ale mohlo byť už inak.

ZDROJ | Hisense

5G & Wi-Fi

Chýbať nebude ani 5G, hlavne keď výstava je na americkom kontinente, kde 5G nastupuje podstatne rýchlejšie, ako kdekoľvek inde. Očakávané sú prvé 5G smartfóny, resp. 5G verzie súčasných smartfónov. Chýbať nemajú ani 5G modemy pre domáce využitie či rovno 5G/Wi-Fi routre.

Určite sa dočkáme aj nových rekordov, ktoré zverejnia sieťoví výrobcovia v spolupráci s operátormi.

S Wi-Fi súvisí aj nástup nového štandardu 802.11ax, ktoré bude podstatne rýchlejšie, ako akýkoľvek doterajší Wi-Fi štandard. Gigabitové rýchlosti v praxi nebudú pre domáce routre žiadnym problémom. Práve tento štandard bude ideálnym partnerom pre rýchle siete 5G.

ZDROJ | Intel

IoT

S nástupom 5G príde aj masívnejší nástup zariadení IoT, teda internetu vecí. Na CESe môžeme preto očakávať nielen množstvo už známych IoT riešení pre domáce či komerčné využitie, ale aj nové riešenia, o ktorých sme možno doteraz ani len nepočuli.

ZDROJ | Softpedia News

AI

Umelá inteligencia valcuje všetko, čo používame už nejaký ten rok. Jej schopnosti sú ale od predstáv stále vzdialené. Tento rok bude AI v ešte viac zariadeniach vďaka dostupnejším čipsetom s podporou AI. A keď náhodou nebudú novinky práve s AI, budú minimálne smart, s možnosťou prepojenia so smartfónom či smart nositeľnými zariadeniami.

ZDROJ | Intel

Tešiť sa môžeme na množstvo smart riešení do domácnosti, novinkami majú byť hlavne kuchynské spotrebiče všetkého druhu. Chýbať ale nebudú ani ostatné produkty do domácnosti, hlavne smart reproduktory s hlasovými asistentmi s umelou inteligenciou.

EV

Nakoniec sa CES nemôže zaobísť bez budúcnosti automobilizmu – elektromobilmi. Už teraz vieme, že na CESe sa ukáže niekoľko nových elektromobilov, ktoré sa budú pýšiť autonómnymi schopnosťami. Koľko z nich bude ale aj reálnych modelov a nie iba konceptami uvidíme až o pár dní.

ZDROJ | Byton

CES oficiálne začína 8. januára 2019, no prvé správy ste mali možnosť čítať už tento týždeň. Výrobcovia nenechávajú nič na náhodu a chcú byť medzi prvými. Ak budete sledovať TECHBOX.sk, určite vám nič dôležité neunikne. Počas najbližších dní budeme makať na plné obrátky, aby sme vám množstvo noviniek naservírovali v čo najrýchlejšie a hlavne najkvalitnejšie.

Komentáre k článku