Vyskúšali sme Spectre Camera, fotenie s dlhou expozíciou pomocou AI

ZDROJ | Chroma Noir LLC

Fotorežimy, ktoré smartfóny od iných výrobcov ponúkajú priamo v prostredí fotoaparátu, si na iPhone občas musíte doplniť inou, často platenou aplikáciou. To platí aj pre aplikáciu Spectre Camera, ktorá vám umožní vytvárať fotografie s dlhou expozíciou s pomocou umelej inteligencie.

Aplikácia Spectre Camera pochádza od vývojárov, ktorí stoja za populárnou fotografickou aplikáciou Halide. Spectre ponúka podobné používateľské prostredie, akurát neslúži na pokročilé fotenie s použitím manuálnych nastavení, ale na zachytávanie fotografií s dlhou expozíciou. Tento efekt môžete poznať napríklad z nočných fotografií, kedy svetlá áut za sebou zanechávajú svetelné stopy.

https://youtu.be/OdycTjmcsjQ

Spectre Camera na rozdiel od zrkadlových fotoaparátov netvorí tieto fotografie dlhým otvorením uzávierky, ale spájaním niekoľkých stoviek fotografií do jednej. Do toho je zapojená aj umelá inteligencia v podobe automatickej detekcie scény, kedy napríklad v noci aplikácia zapne sledovanie svetiel pre vytváranie spomínaných svetelných stôp.

Efekt dlhej expozície samozrejme môžete využiť aj na fotografovanie verejných priestranstiev a ciest na to, aby ste z fotografie odstránili pohybujúcich sa ľudí a autá. Aplikácia ponúka 3, 5 a 9-sekundové snímanie, čo si môžete ľahko prepínať v pravom dolnom rohu obrazovky aj tesne pred fotením.

Používateľské prostredie aplikácie ďalej obsahuje stabilizačnú pomôcku. Pri používaní dlhej expozície sa samozrejme obraz veľmi ľahko rozmaže, kvôli čomu je pevné uchopenie smartfónu kľúčové. Ideálne je, ak máte po ruke statív, no často postačí aj pevný povrch, o ktorý môžete iPhone oprieť.

Aplikácia ukladá všetky fotografie ako Live Photo, teda ako pohyblivé fotografie. To znamená nielen to, že si postupné rozmazanie obrazu môžete pozrieť aj dodatočne v galérii, ale aj to, že cez úpravu fotografie môžete vybrať úvodnú fotku, ktorá podľa vás vyzerá najlepšie.

Práve stabilizácia, alebo skôr ostrosť je kameňom úrazu tejto aplikácie. Často sa stáva, že ak aj máte telefón pevne v rukách a opierate sa o pevný objekt, výsledná fotografia nestojí za nič. Umelá inteligencia stále nedokáže čarovať a tvorba kvalitných snímok so Spectre Camera si vyžaduje poriadnu dávku praxe.

Pozrite siSpark Camera – jednoduchý strih a úprava videa na iOS

Spectre Camera nie je aplikácia pre každého a aj pri relatívne nízkej cene (3,49 €) si treba uvedomiť, že vám z nej hneď po prvom otvorení nezačnú vypadávať tak krásne zábery, aké ukazujú propagačné materiály. V tomto momente je skôr určená pre fotografických nadšencov, kým bežní používatelia urobia lepšie, ak počkajú na ďalšie aktualizácie, ktoré vylepšia stabilizáciu a pridajú ďalšie funkcie.

Spectre Camera70%

Veľkosť:
15,1 MB
Platforma:
iOS 11.0 alebo novší
Cena:
3,49 €

Aplikácia Spectre Camera slúži na tvorbu fotografií s dlhou expozíciou na iPhone s pomocou umelej inteligencie, ktorá sa stará o správne nastavenia, ale aj o stabilizáciu obrazu.

Komentáre k článku