Vyskúšali sme si Gemini, vreckový počítač s Androidom a Linuxom

Na výstave v MWC 2018 sme mali možnosť vyskúšať si horúce novinky zo sveta smartfónov. Jedna z tých, ktoré nám padli do oka, však nepochádza z dielne žiadnej známej spoločnosti. Reč je o Gemini, šikovnom PDA s fyzickou QWERTY klávesnicou.

Gemini od spoločnosti Planet Computers je vcelku zvláštne zariadenie. Navonok vyzerá, ako kovová powerbanka, no po roztvorení krytu sa ukáže 5,99-palcový displej a fyzická, v podstate plnohodnotná QWERTY klávesnica.

Pri pohľade na Gemini si možno spomeniete na Nokiu E90, ktorá bola postavená podobne. V tomto prípade však QWERTY klávesnica nie je poskladaná z obyčajných telefónnych kláves, ale z poctivých kláves, aké nájdete aj na svojom notebooku.

Zdvih klávesnice v prípade Gemini sa síce klasickým klávesniciam nevyrovná, no aj tak ide o dosť zaujímavé riešenie pre ľudí, ktorým virtuálna klávesnica nevyhovuje. Gemini samozrejme nie je prvý ani posledný telefón s fyzickou QWERTY klávesnicou.

V tomto prípade je tu ale ešte jedna zaujímavá funkcia a to možnosť používania dvoch operačných systémov. V základe ide o Android telefón, no popri Androide si doňho môžete nainštalovať niektorú z Linuxových distribúcií.

Gemini tak nemusí byť iba výstredný telefón na četovanie, ale aj pracovný nástroj. Gemini môžete pomocou adaptéra pripojiť na externý monitor a taktiež k nemu môžete pripojiť klávesnicu a myš. Čo sa týka portov, Gemini ponúka dva porty USB-C s podporou OTG a slúchadlový jack. O beh systému sa stará čipset Mediatek MT6797X Helio X27 s desať-jadrovým procesorom a 4 GB RAM.

Mať vo vrecku relatívne plnohodnotný počítač znie síce super, no Gemini zrejme veľa ľudí reálne nevyužije. Klávesnica kvôli jej rozmerom nie je veľmi pohodlná na písanie dlhších textov a na vybavenie niekoľkých mailov vám postačí aj obyčajný smartfón. Hmotnosť 308 gramov k využiteľnosti taktiež veľmi neprispieva a celé zariadenie napokon pôsobí ako výrobcov výstrel do prázdna.

Gemini si svojich fanúšikov určite nájde a dokazuje to aj crowdfundingová kampaň na portáli Indiegogo, v ktorej spoločnosť Planet Computers splnila svoj cieľ na 284 %. Revolúcia sa však určite nekoná a väčšina zákazníkov určite zostane pri klasických smartfónoch. Napokon, Gemini stojí 599 dolárov, za čo dnes môžete mať praktickejší počítač alebo smartfón.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2018 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Slovak Telekom, ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

Komentáre k článku