Vyskúšali sme KIDOZ, novú appku pre deti v tablete od Telekomu

KIDOZ je nová appka, ktorú môžete nájsť vo vianočnom tablete od Telekomu. LTE tablet je úplne obyčajný, ničím výnimočný Huawei MediaPad T1 8.0 Pro, ktorý sme začiatkom roka i testovali. V čom je KIDOZ od Telekomu výnimočný?

KIDOZ logo
ZDROJ | KIDOZ

Prakticky ničím. Okrem klasického Android 4.4.4 máte v tablete rovno nainštalovanú brandovanú verziu aplikácie KIDOZ. Telekom predáva spomínaný tablet ako Detský tablet od 19,00 € jednorazovo + 1,00 € mesačne počas 2-ročnej doby viazanosti (celkovo 43,00 €) pre najvyššie programy. Pre najnižšie je to až 119,00 € jednorazovo + 2,00 € mesačne (celkovo 167,00 €) čo sa už vôbec neoplatí, tento tablet totiž kúpite bez dotácie za 189,00 €.

Huawei MediaPad T1 8.0 pro ceny
ZDROJ | Telekom

Aký je teda KIDOZ v tablete od Telekomu? Pozrite sa naň zblízka.

KIDOZ 10

Po spustení aplikácie KIDOZ sa zobrazí takéto rozhranie. Na jeho sfunkčnenie je potrebné prihlásiť sa ako rodič, vytvoriť si heslo a následne vytvoriť vášmu dieťaťu profil.

KIDOZ 11

Po vytvorení odporúčame ešte kliknúť na nastavenia (postavičky v pravom hornom rohu) a nastaviť účty ešte dodatočne.

KIDOZ 27

KIDOZ 28

Každému dieťaťu môžete priradiť rôzne práva, ako môžu tablet využívať. Zakázať môžete napríklad webové stránky, fotoaparát, hry, videá apod., starším deťom môžete povoliť vstup do aplikácií, ktoré sú priamo v tablete.

KIDOZ 26

Taktiež môžete určiť, aké Video kanály, Online hry a Webové stránky sa budú deťom zobrazovať, teda ktoré im chcete povoliť, alebo zakázať.

KIDOZ 32

Odporúčame tiež nastaviť bezpečnostné nastavenia, ideálne zapnúť všetky. Šikovné je napríklad aj zaheslovanie prepínania účtov medzi deťmi. Aspoň sa nebudú hádať.

KIDOZ 35

Ak chcete, aby vaše deti neboli celý čas „na tablete“, môžete im nastaviť aj časové obmedzenie. Okrem dĺžky používania tabletu denne im môžete stanoviť aj časový interval, kedy môžu tablet používať. Po uplynutí času sa KIDOZ automaticky zablokuje a dieťa s ním nemôže spraviť nič. Jedine tak hodiť o zem. Na jeho odomknutie je opäť nutné zadať rodičovské heslo.

KIDOZ 36

Vrcholom bezpečnostných nastavení je tlačidlo zámku v pravom hornom rohu. Prečo je samostatne nechápeme, no v ňom si môžete zapnúť Bezpečný a Extra bezpečný režim. Oba majú svoje výhody i nevýhody, druhý odporúčame len vtedy, ak tablet nepoužívate aj vy, ale len deti.

KIDOZ 19

Ak by vám výber videí, web stránok a aplikácií nestačil, môžete deťom vytvoriť aj vlastné zbierky. Ide to jednoducho, len to vyhľadávanie nie je celkom presné.

KIDOZ 39

Po všetkých týchto nastaveniach si už deti môžu užívať hry, videá a aplikácie v ich „detskom“ tablete. Má to však niekoľko háčikov. Prvým je platený obsah. Väčšina hier a aplikácií sú platené. Za tie môžu platiť aj samotné deti, vy im musíte len kúpiť mince. 50 mincí vás vyjde na 4,99 €, 100 mincí na 8,99 € atď. Našťastie hry či appky nie sú až tak drahé. Za pozadie zaplatíte 1 mincu, za odomknutie hry od 2 mincí, za stiahnutie nových hier si priplatíte minimálne 10 mincí.

KIDOZ 17

Deti si môžu užívať aj videá roztriedené podľa tém či názvov. Nájdu tu také legendy nášho detstva ako Bambulku, Miazgovcov, klasické kreslené rozprávky z večerníčkov ako Macko uško, Jánošík, Maťko a Kubko a mnoho ďalších.

Nechýbajú ani moderné kreslené rozprávky od Disneyho, šialené The Muppets a Sesame Street či kopec hudobných videí. Škoda len, že hneď prvá sekcia, Sing-along songs, teda niečo na spôsob karaoke vôbec nefunguje. Väčším sklamaním je však to, že videá si môžu deti len pustiť a zastaviť, pretáčanie cez prehrávač vôbec nejde.

KIDOZ 44

V hrách je na výber množstvo detsky ladených jednoduchých hier, no len v angličtine. Deti sú síce šikovné a chápavé, ale chcelo by to zaradiť do ponuky aj slovenské hry.

KIDOZ 49 KIDOZ 50

Aby sme nezabudli, KIDOZ je prepchatý reklamami. Tie sú úplne všade. Vypínate video? Objaví sa reklama. Vypínate hru? Objaví sa reklama. Kreslíte si? Objaví sa reklama. Vrcholom ale bola reklama na on-line kasíno s našťastie len kreslenou brušnou tanečnicou, po kliknutí na ktorú sa bez problémov objavila prvá obrazovka hry. Po kliknutí na inštaláciu appky KIDOZ ju našťastie vypol.

KIDOZ 52

Webové stránky obsahujú len tie weby, ktoré ste deťom povolili. Nejde o klasický web prehliadač s adresou, stránka sa načíta priamo na obrazovku len po kliknutí na jej ikonu v menu Webových stránok. Stránky sú klasické, nie sú nijak špeciálne upravené, niektoré dokonca vyžadujú registráciu. Samozrejme, všetky weby sú v angličtine.

KIDOZ 57

Pod ikonou Farebná paleta v hlavnom menu (dostanete sa k nemu po stlačení 4 farebných bodiek v spodnej časti obrazovky) je jednoduchý kresliaci program. Ten je nutné len doinštalovať. V aplikácii si následne deti môžu vyfarbovať zvieratká paletou farieb v spodnej časti. Hneď druhé zvieratko (kravu) sa však vyfarbiť nepodarilo a dopadlo to tak, ako vidíte na obrázku vyššie. Appka tak má ešte svoje muchy.

V aplikácii Farebná paleta (Paint Box) si ale deti môžu aj kresliť na čisté „plátno“ či vytvárať fotografie a tie následne dokresľovať. Vytvorené obrázky je možné ukladať a zdieľať. To ale deti nemôžu samé, KIDOZ ich okamžite zastaví. Až na Google Drive.

KIDOZ 72

Ak dieťaťu povolíte fotoaparát, na domovskej obrazovke mu pribudne ikona. Po jej zapnutí môže fotiť bude hlavným fotoaparátom, alebo webkamerou. Nič si však nastaviť nemôže, len stláčať spúšť.

KIDOZ 79

Vytvorené fotky a obrázky sa ukladajú do špeciálneho priečinka v tablete, deti sa k nim dostanú cez ikonku Moje obrázky.

KIDOZ 74

Poslednou položkou sú už spomínané Pozadia. Tie si deti môžu zmeniť, no mnohé z nich sú spoplatnené, čo je škoda. Ak chcete deťom pridať vlastný obrázok, stačí ho nahrať do zložky Pictures/Kids Painter alebo do Kids Images. Tie sa potom zobrazia v časti Pridať z galérie.

KIDOZ 80

Mimochodom, v pravej spodnej časti sú ešte tri farebné čiarky, špeciálne menu, ktoré zobrazuje každý deň nové videá a hry.

KIDOZ 86

Ak chcete doinštalovať deťom aplikácie a hry, stačí kliknúť na Ďalšie aplikácie (1. položka na hlavnej obrazovke). Vyberať si môžete podľa žánrov, no množstvo aplikácií a hier je spoplatnených.

KIDOZ 88

KIDOZ 90

Počas testovania sme prišli aj na niekoľko zaujímavostí. Akonáhle k tabletu pripojíte počítač cez USB kábel, KIDOZ sa vypne a hodí vás do nastavení pripojenia. Cez to je možné sa preklikať do samotných nastavení tabletu. To je jedna z vecí, ktoré deti môžu zmeniť. Našťastie, ak sa dieťa chce dostať z Nastavení tabletu do rozhrania Androidu, KIDOZ ich zastaví.

KIDOZ 90

Ak je dieťa však čo i len trochu šikovné, potiahnutím prsta sprava doľava na hlavnej obrazovke KIDOZ, zobrazí sa mu trio dobre známych Android tlačidiel. Ak je dostatočne rýchle a bude stláčať ikonky na hlavnej obrazovke Androidu, bez problémov sa dostane k hovorom, Google Play obchodu apod. kde ho už KIDOZ nezastaví!

KIDOZ 100

KIDOZ 98

KIDOZ nie je dokonalý. Je to však šikovná aplikácia, s ktorej pomocou viete dieťaťu dať tablet do rúk, ale zároveň ho ochrániť pred nevhodným obsahom či obmedziť mu jeho používanie na rozumnú mieru. Pokiaľ je ale čo i len trochu šikovné, cestu z KIDOZ si nájde. Ak sa to raz naučí, žiadna ochrana už nepomôže.

Mimochodom, KIDOZ nie je exkluzívne len u Telekomu. Appku KIDOZ si môžete zadarmo stiahnuť z Google Play. Ak máte mobilné produkty Apple, môžete si stiahnuť len KIDOZ TV, okresanú verziu KIDOZ pre Android. Na tablety a smartfóny s OS Windows si KIDOZ môžete stiahnuť priamo z webu developera.

Komentáre k článku