Vyskúšali sme novinky Samsung Galaxy S7/S7 edge

Vlajková loď Samsungu je aktuálnym hitom výstavy MWC 2016 a my vám prinášame prvé dojmy z oboch verzií novinky. Ak máte predchádzajúcu generáciu S6/S6 edge+, bude vás to zaujímať.

Tlačová konferencia Samsungu bola najväčšou udalosťou MWC 2016. Našťastie Samsung ukázal, že je lídrom medzi výrobcami smartfónov a svoju prezentáciu okorenil VR obsahom, bola to tak prvá VR tlačovka, akú sme mali možnosť absolvovať.

Škoda len, že reálne bolo VR obsahu málo, no všetkých príjemne prekvapil príchod Marka Zuckenberga. Ako sa očakávalo, bola predstavená nová generácia smartfónov Samsung Galaxy S7 a S7 edge, ktoré sme si mohli hneď po výstave podrobnejšie vyskúšať.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_10

Prvý dojem? Pozitívny. Na obrázkoch by ste bez nových screenshotov a tlačidlu Domov rozdiel oproti pôvodnej generácii ani nenašli. V skutočnosti sú S7 novinky s S6 a S6 edge naozaj podobné, ale v rukách pocítite rozdiel.

Obe sa lepšie držia, totiž zadná časť tela je po stranách zaoblená v štýle prednej časti S7 edge. Je to pre každodenný komfort používania správny krok. Samsung Galaxy S7 edge je väčší, má totiž 5,5-palcový displej.

Jeho veľkosť vyzerá byť veľmi dobrým kompromisom medzi S6 edge+ a S6 edge. Je to rozhodnutie, ktoré chválim, predsalen zakrivené časti displeja uberajú z plne využiteľnej plochy displeja nejaké milimetre. Pre S7 je 5,1-palcový displej v poriadku.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_12

Dokonca ani nový fotoaparát už tak veľmi nevytŕča zo zadnej časti tela. Pozrite si aj priame porovnanie s S7 edge a S6 edge na našich fotografiách. Celkovo sa však Samsungu fotoaparát nepodarilo úplne ukryť do tela novinky.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_23
Porovnanie objektívov fotoaparátov S6 edge+ (vľavo) a S7 edge
Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_24
Porovnanie veľkosti a dizajnu S7 edge a S6 edge+ (vpravo)

Všetky ovládacie prvky zostali na svojich miestach. Ak niekomu chýba hardvérová spúšť fotoaparátu, stále sa musí spoľahnúť na tlačidlá hlasitosti, samostatné totiž nepribudlo. Pribudol však slot na pamäťové karty.

Po novom totiž bude S7 a S7 edge k dispozícii len v 32 GB verzii a pamäť si rozšírite pomocou pamäťových kariet. Slot má svoje miesto vo vrchnej časti smartfónov a je kombinovaný so slotom pre micro SIM kartu, čo je trochu nepraktické.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_25

Samsung splnil aj ďalšie priania, vytvoril opäť vodeodolný smartfón. A našťastie nie v štýle S5, kryt microUSB konektora nie je potrebný. Do tela novinky neprenikne ani kvapka, vyzerá, že Samsung sa s vodeodolnosťou pohral. IP68 dokonca sľubuje, že S7 vydrží 30 minút pod vodou v hĺbke 1,5 metra.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_27

Novinkou smartfónov S7 a S7 edge je Always On displej. Umožní vám v režime s vypnutou obrazovkou zobraziť vybrané informácie a notifikácie. Táto funkcia má dokonca samostatnú aplikáciu, ktorá bude pravdepodobne časom vylepšená.

Môžete si nechať zobraziť čas v rôznej grafike a s rôznym pozadím. Rovnako to môže byť aj kalendár alebo obrázky. Praktická funkcia, ktorá mi na Samsungoch chýbala. V podstate však úplne nahrádza a vylepšuje režim Nočné hodiny, známe z S6 edge/S6 edge+.

I keď tento režim v S7 edge nechýba. Funkciu Always On si zapnete aj cez rýchle voľby z lišty po potiahnutí prsta z hornej časti displeja smerom nadol.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_11

Keď už píšem o aplikáciách a novinkách vo vnútri. Vylepšením prešla aj aplikácia Bočný panel pri S7 edge. Môžete si nechať zobraziť viacero informácií, dokonca vašu aktuálnu polohu aj s GPS súradnicami. Bočný panel je po vyrolovaní širší, napríklad pri kontaktoch vidíte dva stĺpce rýchlych volieb.

V menu sa toho veľa nezmenilo. Stále ide o čistejšie menu OS Android 6.01 s TouchWiz úpravou od Samsungu. Žiadne zbytočné aplikácie nehľadajte.

To čo ma však dostalo je výkonný hardvér novinky. Pozrite si výsledky AnTuTu. Tento smartfón je proste aktuálne najvýkonnejším zariadením na trhu. Dokonca so špeciálnym chladením sa vôbec neprehrieva.

Samsung_galaxy_S7_edge_screenshots_25 Samsung_galaxy_S7_edge_screenshots_26

Pozrite siSamsung Galaxy S7/S7 edge predstavený. Poznáme aj ceny!

Schválne som si nechal fotoaparát na záver. Na ten je totiž Samsung najviac hrdý a vyzerá to tak, že má byť prečo. Síce namiesto 16 Mpx dostanete „iba“ 12 Mpx snímač,o veľkosti 1/2,6″, no so svetelnosťou objektívu f/1,7. Navyše menej pixlov umožní prijať viac svetla cez šošovku.

Výhodou môže byť aj veľkosť fotografií, najmä nočné snímky sú kvalitnejšie, prekreslenejšie a pritom vám zaberú 50% miesta. Ak radi fotíte vo formáte 16:9 musíte sa však spoľahnúť na výrez 4 032 x 2 267 px, tentokrát je preferovaný formát 4:3 pre plné rozlíšenie 4 032 x 3 024 px.

Samsung_galaxy_S7_prvedojmy_33

A viete čo? Urobte si obraz o kvalite fotoaparátu S7 sami. Mali sme možnosť nafotiť niekoľko nočných snímok s S7 edge a S6 edge+.

SGS7 vs SGS6 foto 1
Samsung Galaxy S7 edge vs. Samsung Galaxy S6 edge+
SGS7 foto 1
100% výrez Samsung Galaxy S7 edge
SGS6 foto 1
100% výrez Samsung Galaxy S6 edge+

 

SGS7 vs SGS6 foto 2
Samsung Galaxy S7 edge vs. Samsung Galaxy S6 edge+
SGS7 foto 2
100% výrez Samsung Galaxy S7 edge
SGS6 foto 2
100% výrez Samsung Galaxy S6 edge+

Fotografie zo Samsung Galaxy S7 edge bez úprav.

Samsung_galaxy_S7_amf_11

Samsung_galaxy_S7_amf_12

Samsung_galaxy_S7_amf_14

Samsung_galaxy_S7_amf_15

Samsung_galaxy_S7_amf_16

Samsung_galaxy_S7_amf_13

A aký je môj celkový dojem? Už Samsung Galaxy S6 bol vydarený smartfón, ktorého najzásadnejšie chyby novinka vyriešila. Preto nie je pochýb o úspechu S7 a dokonca zaujme aj majiteľov pôvodnej generácie. Vodeodolnosť a pamäťové karty sú kľúčové.

Komentáre k článku