Výskumníci z MIT chcú s dronmi hľadať v sklade tovar

ZDROJ | 3DR

Vedci z Massachusettskej univerzity technológií prišli s novým využitím dronov. Chcú ich nasadiť do skladov, kde majú značne zrýchliť prácu s tovarom.

https://youtu.be/fvPR09noiL8

Prednedávnom sme vás informovali o tom, že na Islande sa začína ostré testovanie donášky jedla. Tentokrát sa o nové využitie postarali vedci z MIT. Ich cieľom je pomocou dronov rýchlejšie pracovať vo všetkým tovarom v sklade.

Rádiofrekvenčná identifikácia (RFID) je technológia, ktorá existuje už celé desaťročia. Jej princíp spočíva v prenose dát, konkrétne elektronického produktového kódu, prostredníctvom rádiových vĺn. Mikročip je spolu s anténou a podložkou súčasťou RFID tagu pripevneného na tovare.

Pozrite siNa Islande sa donáška jedla dronom stáva realitou

Táto technológia sa používa i v skladoch, ktoré sa však stali tak veľké, že ľudská pracovná sila nie je schopná vykonávať toto skenovanie bezchybne. Známy obchodný americký reťazec Walmart napríklad oznámil, že iba v roku 2013 stratil 3 miliardy príjmov len z dôvodu nesúladu medzi inventárnym záznamom a zásobami.

ZDROJ | MIT

Problém preto rieši hneď niekoľko spoločností, ktoré chcú pri riešení použiť drony. Doterajšie pokusy ale neboli veľmi úspešné, nakoľko drony využívali primárne klasické čítačky čiarových kódov, ktoré však nevedia prečítať tovar cez prekážku.

Nový projekt s ktorým prišli výskumníci z MIT s názvom RFly by mal problém vyriešiť už natrvalo, nakoľko využíva RFID tagy a drony. RFID nálepky sa nalepia na tovar. V prípade, že dron potrebuje nájsť daný produkt vyšle signál, na ktorý RFID čipy zareagujú. Tie následne pošlú špecifický signál naspäť, podľa ktorého dron vie, kde sa tovar nachádza.

Nová technológia má umožniť dronom nachádzať RFID tagy i z diaľky niekoľkých desiatok metrov, pričom odchýlka je len 19 centimetrov.

 

ZdrojNews Mit Edu

Komentáre k článku