Súčasná infraštruktúra optického pripojenia k internetu má zrejme od svojich limitov ešte ďaleko. Výskumníkom sa podarilo s využitím štandardných optických vlákien a špeciálneho čipu dosiahnuť rekordnú rýchlosť 44,2 terabitov za sekundu.
Výskumné tímy austrálskych univerzít Monash a RMIT prepojili svoje kampusy štandardnými optickými káblami s celkovo dĺžkou 76,6 kilometra. Bez výraznejšieho zásahu do samotných káblov sa im podarilo výrazne zvýšiť ich dátovú priepustnosť na rekordné hodnoty. Ich miniatúrny vynález môže viesť k celosvetovému zrýchleniu optického internetu.
Výskumné tímy nahradili štandardných 80 laserov používaných na prenos dát jedným zariadením prezývaným „micro-comb“. Tento mikročip s rozmermi 3×5 milimetrov dokáže vyprodukovať infračervené spektrum svetla zodpovedajúce 80 laserom. Využitím maximálneho prietoku každého vlákna sa výskumným tímom podarilo v rámci jedného pripojenia dosiahnuť maximálnu rýchlosť prenosu na úrovni 44,2 terabitov za sekundu.

Výskumníci aktuálne pracujú na vytvorení integrovaných fotonických čipoch, ktoré by umožnili dosiahnuť tento druh dátovej rýchlosti na existujúcej infraštruktúre optických vlákien s minimálnymi nákladmi. V praxi by takáto rýchlosť mohla poslúžiť na stiahnutie tisícky filmov vo vysokom rozlíšení v priebehu jednej sekundy. Skôr ako bežné domácnosti sa však tohto zrýchlenia dočkajú dátové centrá, firmy a výskumné organizácie.
Pozrite siJaponci prichádzajú s elektrickými ropnými tankermi – irónia?
Zrýchlenie prenosu dát by mohlo byť aplikované v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, finančných tokov, pri vzdelávaní, ako aj v oblasti autonómnej dopravy. Prenos technologických vynálezov z laboratórnych podmienok do praxe môže nejakú dobu trvať, no jednoduchosť tohto riešenia napovedá skôr tomu, že by sme sa toho mohli dočkať už v priebehu najbližších rokov.
ZdrojSwinburne University
Komentáre k článku