Výskumníci prekonali rekord, na optickom pripojení dosiahli rýchlosť 44,2 Tb/s

ZDROJ | Umberto

Súčasná infraštruktúra optického pripojenia k internetu má zrejme od svojich limitov ešte ďaleko. Výskumníkom sa podarilo s využitím štandardných optických vlákien a špeciálneho čipu dosiahnuť rekordnú rýchlosť 44,2 terabitov za sekundu.

Výskumné tímy austrálskych univerzít Monash a RMIT prepojili svoje kampusy štandardnými optickými káblami s celkovo dĺžkou 76,6 kilometra. Bez výraznejšieho zásahu do samotných káblov sa im podarilo výrazne zvýšiť ich dátovú priepustnosť na rekordné hodnoty. Ich miniatúrny vynález môže viesť k celosvetovému zrýchleniu optického internetu.

Výskumné tímy nahradili štandardných 80 laserov používaných na prenos dát jedným zariadením prezývaným „micro-comb“. Tento mikročip s rozmermi 3×5 milimetrov dokáže vyprodukovať infračervené spektrum svetla zodpovedajúce 80 laserom. Využitím maximálneho prietoku každého vlákna sa výskumným tímom podarilo v rámci jedného pripojenia dosiahnuť maximálnu rýchlosť prenosu na úrovni 44,2 terabitov za sekundu.

ZDROJ | Swinburne University

Výskumníci aktuálne pracujú na vytvorení integrovaných fotonických čipoch, ktoré by umožnili dosiahnuť tento druh dátovej rýchlosti na existujúcej infraštruktúre optických vlákien s minimálnymi nákladmi. V praxi by takáto rýchlosť mohla poslúžiť na stiahnutie tisícky filmov vo vysokom rozlíšení v priebehu jednej sekundy. Skôr ako bežné domácnosti sa však tohto zrýchlenia dočkajú dátové centrá, firmy a výskumné organizácie.

Pozrite siJaponci prichádzajú s elektrickými ropnými tankermi – irónia?

Zrýchlenie prenosu dát by mohlo byť aplikované v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, finančných tokov, pri vzdelávaní, ako aj v oblasti autonómnej dopravy. Prenos technologických vynálezov z laboratórnych podmienok do praxe môže nejakú dobu trvať, no jednoduchosť tohto riešenia napovedá skôr tomu, že by sme sa toho mohli dočkať už v priebehu najbližších rokov.

ZdrojSwinburne University

Komentáre k článku