Vysielanie v rozlíšení 8K je v Japonsku už realitou!

Japonská verejnoprávna televízia NHK spustila v sobotu 1. decembra vysielanie v 8K. Ide tak o prvé oficiálne spustenie satelitného vysielania v tomto rozlíšení na svete.

Technologický pokrok posunul latku nemožného opäť o čosi vyššie. Televízna stanica BS8K začala o 10.00 hodine miestneho času verejne vysielať v rozlíšení 4K a 8K. Za týmto úspechom sa skrýva niekoľkoročné testovanie. Prvý film, ktorí mohli šťastlivci v takomto rozlíšení vidieť bola 2001: Vesmírna odysea. Štúdio Warner Bros podľa BBC zdigitalizovalo 70 milimetrové originálne negatívy špeciálne pre toto vysielanie.

Pozrite siČo je to 8K a kedy sa udomácni v našich obývačkách?

Minister spravodajstva, Masatoshi Ishida, ktorý sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli v Tokiu, verí, že Japonsko bude aj naďalej zohrávať hlavnú úlohu pri vysielaní 4K a 8K.

Pripomeňme, že 8K rozlíšenie predstavuje 7680 x 4320 pixelov. V dnešnej dobe sa ešte len rozbieha predaj takýchto televízorov. O nejakej ponuke služieb sa nedá hovoriť. Ide teda zatiaľ len o prestíž a dobrú publicitu – kto začal prvý s 8K vysielaním, kto ako prvý spustil výrobu týchto televízorov a podobne. Takéto rozlíšenie môže divák zatiaľ získať zo streamingových služieb, napríklad YouTube, alebo Netflix.

ZDROJ | HDMI Forum

Na to, aby sa používateľ mohol nechať pohltiť týmto úžasným rozlíšením potrebuje okrem 8K TV špeciálny prijímač a anténu. Spoločnosť Sharp už začala predávať prvé televízory Super Hi-Vision so vstavaným tunerom v novembri približne za 6 600 dolárov. Zaujímavý je určite fakt, že HDMI 2.1 nebolo zatiaľ implementované do žiadneho televízora, takže hrdý majiteľ 8K zostavy musí prenášať signál zo satelitného prijímača do televízora pomocou štyroch (!) HDMI káblov.

https://youtu.be/AOWehwgAkow

 

Pozrite siAko sme očakávali – 8K QLED od Samsungu je tu!

Televízii NHK patrí aj ďalšie prvenstvo. Ako jediná ponúka nielen obrazové vysielanie v 8K, ale aj 22.2-kanálový zvuk. Určite uznáte, že nie je nič lepšie, ako vychutnávať si rev nadšených divákov na hokeji v takomto priestorovom nebíčku.

ZDROJ | Engadget

Stanica BS8K bude vysielať 12 hodín denne v rozlíšení 8K s obrazovou frekvenciou 60 snímok za sekundu (fps), neskôr ju však plánuje zvýšiť až na 120 fps. Zdá sa teda, že plánom Japonska na živé vysielanie v 8K rozlíšení na Letných olympijských hrách v roku 2020 už nič nestojí v ceste.

Na Slovensku, ale aj v iných štátoch, sa môžeme nad možnosťou prijímania vysielania v rozlíšení 8K len pousmiať. Ale tak to už býva, čo je dnes vo hviezdach, bude o pár rokov realitou aj v našich dedinách a obciach.

ZdrojNHK,Eengadget

Komentáre k článku