Výroba Audi Q8 sa rozbehla naplno. Pýši sa Made in Slovakia

ZDROJ | Audi

Audi Q8 si už môžete naplno objednávať. Prvé kusy už dokonca poznajú svojich majiteľov. Výroba sa totiž v septembri rozbehla naplno v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave. Pozrite sa, prečo si myslíme, že novinka bude úspešná.

V redakcii sme si už Audi Q8 naplno vyskúšali, no na výsledky testu vás ešte necháme trocha v očakávaní. Jedno je však jasné, toto je auto, ktoré absolútne odpovedá na súčasný dopyt. Štýlové a luxusné SUV kupé s bezrámovými oknami, nádherným interiérom plným displejov a špičkovou technológiou na palube.

Ak si novinku porováme s modelom Q7, tak je o 40 mm nižšia, o 67 mm kratšia, ale o 35 širšia. Čo to znamená? Jednoducho stále máte obrovské SUV, no so športovou siluetou pričom najmä pri pohľade spredu oceníte širku takmer 2 metre (1 995 milimetrov). Audi Q8 pôsobí s novou obrovskou maskou chladiča Oktagon dravo a predné svetlá si môžete dokonca dopriať s technológiou HD Matrix LED (každé svetlo má až 24 samostatných LED!).

Zozadu je Q8-čka jednoznačne rozoznateľná podľa priebežného svetlného pásu a poteší vás svetelná animácia, ktorú zadné svetlá spustia pri odomknutí či uzamknutí auta. Jednoducho aj tu máte to, čo sme obdivovali na Audi A8. Dokonca svetlá viete ovládať aj cez aplikáciu myAudi App.

Aktuálne si novinku môžete objednať len s jedinou motorizáciou 50 TDI (3.0 V6 TDI), pričom výkon dostanete až 286 koní a krútiaci moment 600 Nm. Z  nuly na stovku to toto obrovské SUV kupé zvládne za 6,5 sekundy. Samozrejmosťou je aj 48V mild hybridná technológia a 8-stupňová tiptronic prevodovka. Samozrejmosťou je aj pohon quattro, teda všetkých kolies. Cena začína na 77 400 eur.

A pre Slovákov nemôžeme zabudnúť na dôležitý parameter. Objem kufra je minimálne 605 litrov alebo ak posuniete zadné sedadlá až 680 litrov. Je tak jasné, že aj atletický tvar môže odviezť stále obrovské množstvo batožiny.

Pozrite siAudi Q8 naživo vyzerá famózne. Pozrite si video!

Interiér je po vzore posledných modelov plný displejov! Ako inak, musíme uznať, že ide o jeden z najmodernejších interiérov na trhu – minimum tlačidiel kompenzuje trojica displejov s haptickou odozvou. Na ovládanie si chvíľu budete zvykať, ale potom oceníte presnosť a rýchlsoť celého systému, ktorý Audi nazýva MMI touch response.

Dvojica displejov pod sebou v strede palubnej dosky je efektne integrovaná do čiernych plôch, jednoducho na prvý pohľad nádhera. Väčší má uhlopriečku 12,3 palcov. Nebyť množstva odtlačkov, ktoré budete musieť neustále čistiť, nie je im čo vytknúť. Samozrejmosťou je aj plne grafický prístrojový panel, ktorý zvládne zobraziť aj navigáciu cez celú plochu displeja.

Takmer všetko v interiéri je dotykové, dokonca aj tlačidlá pre ovládanie svetiel. Pôsobí to efektne, minimalisticky a čisto. Audi Q8 ponúka aj online funkcie vďaka LTE Advanced a Audi connect. Reálne tak máte k dispozícii premávku v navigácii, či informácie o voľných parkovacích miestach.

Asistenčných a bezpečnostných systémov je tu extrémne veľa, vrátane adaptívneho asistenta pre jazdu. Ten dokáže prispôsobovať jazdu aj zákrutám, dopravným značkám a samozrejme autám pred vami, od ktorých dodržuje odstup a drží Audi Q8 aj v jazdných pruhoch.

Nechýba križovatkový asistent, ktorý rozpoznáva kritickú priešnu premávku pred autom, ale ani Audi pre sense 360° sledujúci približujúce sa autá zboku. Jednoducho toto auto, ktorému nechýba niž z najmodernejších technológií a navyše púta pohľady na ceste, sa vyrába na Slovensku.

Za návrh Audi Q8 vďačíme aj Jozefovi Šimončičovi, vedúcemu projektu Q8/C-SUV v závode Volkswagen Slovakia v Bratislave. Ako nám prezradil a videli sme na vlastné oči. Výroba Audi Q8 už funguje naplno.

Ak nepoznáte bratislavský závod Volskwagen Slovakia, tak vedzte, že minulý rok sa tu vyrobilo až 361 776 automobilov, 32 800 000 komponentov a 281 740 prevodoviek. Celkovo tu pracuje 13 700 ľudí.

Tieto čísla robia z Volkswagenu Slovakia najväčší podnik na Slovensku. Aby aj nie, s obratom 7,55 mld. eur to nemôže byť inak. U nás sa vyrába viacero modelov, vrátane napríklad modelu Audi Q7, ale aj najnovšieho Volswagenu Touaregu či Porsche Cayenne. Pozrite si kompletné portfólio modelov z bratislavského závodu.

My sme mali jedinečnú možnosť nahliadnuť medzi prvými na výrobu modelu Q8. Ten sa vyrába po boku práve spomínaných modelov Audi Q7, VW Touareg či Porsche Cayenne. Všetky modely idú na jednom páse a výrobná linka je tak nastavená, že „rovnaké“ modely napríklad Q8 vôbec nemusia ísť za sebou.

Pozrite siAudi Q8 – slovenské SUV nabité technológiami

Nepredstavujte si to tak, že jeden deň sa vyrába jeden a druhý deň iný model. Jednoducho idú všetky za sebou. Audi Q8 sa v Bratislave vyrába kompletne, vrátane celej karosérie z kompenentov hliníka a tepelne tvárnenej ocele.

ZDROJ | Audi

Audi Q8 si môžete vybrať v 12 odtieňoch, pričom výnimočné sú práve nové farby Dragon Orange a Galaxy Blue. Práve vo farbe Dragon Orange by sme vám novinku odporúčali, jednoducho ju neprehliadnete.

ZDROJ | Audi

Prekvapilo nás však, aké odvážne farebné kombinácie si ľudia volia v interiéri. Na výrobnej linke dominovala napríklad biela s čiernou, čo vyzeralo mimoriadne luxusne. Kožou si viete nechať potiahnuť aj prístrojový panel a nechýbajú ďalšie voliteľné prvky Audi exclusive.

ZDROJ | Audi

Keď karoséria s finálnym lakovaním vchádza do výrobnej linky, najskôr sú demontované dvere, aby bolo možné vložiť všetky komponenty ako je cockpit či sedadlá. Ešte pred ich montážov sa karoséria spája s podvozkom, ktorého súčasťou je motor či batéria. Doplnia sa už aj všetky kvapaliny.

ZDROJ | Audi

Po domontovaní dverí, ktoré medzičasom dostali kompletnú výplň, sa už vykonáva konečná kontrola. Každá prípadná nájdená maličkosť sa ihneď rieši. Ešte pred opustením závodu ide auto na testovaciu jazdu a vodnú skúšku. Nastaví sa geometria, kalibrujú sa veci, nastaví sa softvér a nechýba ani vibračné testovanie.

ZDROJ | Audi

Po tom, čo sme videli musíme povedať, že sme hrdí na to, aké moderné a kvalitné autá sa doslova vyrábajú u nás za rohom. Rozhodne si myslíme, že Audi Q8 bude úspešný model. Tešte sa už teraz na našu veľkú recenziu novinky Audi Q8, ktorú nájdete v najnovšom vydaní časopisu TECHBOX už čoskoro.

ZDROJ | Audi

A nasledujúcu fotografiu od Audi si nemôžeme nechať pre seba :) Môže byť? Ak vás novinka zaujala, pozrite si ju kompletne aj na stránkach Audi.

ZDROJ | Audi

Komentáre k článku