Vynálezca Roomby predstavuje robota na pletie buriny

ZDROJ | Franklin Robotics

Spoločnosť Franklin Robotics predstavila robota Tertill, ktorý nemá na svete obdobu. Hoci si robotmi uľahčujeme už všetko možné od vysávania v domácnosti, kosenia trávy, umývania okien či podláh, robota na pletie buriny sme tu ešte nemali. Stojí za ním Joe Jones, ktorý vymyslel aj robotický vysávač iRobot Roomba.

Roombu, robotický vysávač, pozná už azda každý. Nový pomocník pre „lenivých“ záhradkárov je podobný, no nevysáva terasy či chodníky a nekosí ani trávu. Franklin Robotics predstavil robota Tertill, ktorého úlohou je vytrhávanie buriny.

Poviete si, že to je už vrchol lenivosti. No ruku na srdce, kto z vás, kto obrába záhradky, rád vytrháva burinu? Asi nie som sám, komu sa to nechce ani za svet. Používať však postreky nie je vôbec zdravé. Práve preto Franklin Robotics vytvorilo nového robota, ktorý sa má ekologicky a efektívne postarať o záhony bez bez buriny.

ZDROJ | Franklin Robotics

Tertill funguje plne na solárny pohon. Stačí ho teda položiť do záhonu a nechať robiť svoju robotu. Telo robota je z plastu a odoláva poveternostným vplyvom, vrátane umelého zavlažovania.

Automatický režim robota funguje za pomoci viacerých senzorov, ktoré by mali vedieť rozpoznávať rastliny, pričom sa ich prakticky ani nedotknú. Naopak, všetku burinu Tertill vyhľadá a pokosí. V spodnej časti má totiž čepeľ ostrú ako žiletka. Pravidelným kosením má burina postupne vymrieť.

ZDROJ | Franklin Robotics

Tertill má ale svoje nedostatky viditeľné už na prvý pohľad. Nie je ho možné používať vo výrazne nerovných záhonoch, príp. záhonoch s množstvom skál. Mohlo by sa rýchlo stať, že nože po chvíli nebudú vôbec fungovať. Taktiež je potrebné záhon zabezpečiť tak, aby Tertill z neho nemohol vyjsť.

ZDROJ | Franklin Robotics

Keďže Tertill nie je ako zápalková krabička, je tiež potrebné, aby mal medzi rastlinami dostatok priestoru na pohyb. Je to však ako s robotickým vysávačom. Aj tomu musíte prispôsobiť domácnosť, aby vysával všade, kde je potrebné. Ak na to myslíte skôr, ušetríte si starosti, no ani neskôr to nie je neriešiteľný problém.

Kedy a za akú cenu sa dostane na trh nie je známe. Tento mesiac by sa ale mal vraj objaviť na jednom z crowdfundingových portálov.

ZdrojFranklin Robotics

Komentáre k článku